Szukaj

Szczepionka przeciwko kokluszowi nieskuteczna po trzech latach?

Podziel się
Komentarze0

Według wstępnego badania opublikowanego w zeszły poniedziałek, szczepionka przeciwko kokluszowi ma tracić swoją skuteczność w ciągu trzech lat po podaniu. Ale dodatkowe badania naukowe są niezbędne, aby potwierdzić to odkrycie.


Jest to zjawisko, którego nikt nigdy nie podejrzewał. Ale istnieje i jest realne, według badania przeprowadzonego przez naukowców z Kalifornii. Co gorsza, może mieć bardzo poważne konsekwencje, które zresztą już zostały określone przez badaczy amerykańskich, jak podaje Agence France Presse.

Badania amerykańskich naukowców zostały zaprezentowane na 51 corocznej konferencji ICAAC, odbywającej się w Chicago w dniach od 17 września do 20 września 2011 roku. Konferencja ta dotyczyła czynników antymikrobowych oraz chemioterapii.

Rezultaty są jasne: dzieci zaszczepione ponad 3 lata wcześniej, były o 20 razy bardziej zagrożone zachorowaniem na koklusz, w porównaniu do dzieci, którym ostatnią przypominającą dawkę szczepionki podano nieco później. 

Co dokładnie odkryli naukowcy amerykańscy?

Otóż, okazuje się, że szczepionka przeciwko kokluszowi ma tracić swoją skuteczność po trzech latach. Przeciwko kokluszowi szczepi się małe dzieci. Aby więc dotrzeć do takich wniosków, badacze kalifornijscy przebadali piętnaście tysięcy dzieci z hrabstwa Marin w Kalifornii.

W hrabstwie tym, epidemia kokluszu zabiła 11 niemowląt oraz zaraziła ponad 8 000 osób w 2010 roku. Badacze więc również obserwowali pośród tych piętnastu tysięcy dzieci także te, które wcześniej były dotknięte przez chorobę.

Według słów doktora Davida Witt, głównego autora omawianego tutaj badania, z Kaiser Permanente Medical Center w San Rafael w Kalifornii, naukowcom bardzo szybko udało się określić, że większa część dzieci, dotkniętych przez epidemię kokluszu w hrabstwie Marin, była zaszczepiona przeciwko tej chorobie i miało od 8 do 12 lat.


Co jeszcze mówią badania amerykańskich naukowców?

Okazuje się, że pośród 15 000 przebadanych w tym projekcie dzieci, naukowcy potwierdzili 171 przypadków kokluszu, we wszystkich grupach wiekowych, a także 103 przypadki w przedziale wiekowym od 8 lat do 11 lat.

Doktor David Witt, który jest również specjalistą od infekcjologii, dorzuca także, że dzieci w wieku powyżej dwunastu lat oraz poniżej ośmiu lat, wydawały się być dobrze chronione przeciwko kokluszowi. Natomiast, dzieci w przedziale wiekowym od 8 lat do 11 lat, były najbardziej dotknięte chorobą.


Jak uważa amerykański naukowiec, którego wspierają również jego koledzy, ta podatność na chorobę odpowiada okresowi właśnie tych trzech wspomnianych wyżej lat i więcej od podania ostatniej przypominającej dawki szczepionki.

Rezultaty, które jeszcze należy potwierdzić

Jak stwierdza więc doktor David Witt, szczepionka przeciwko kokluszowi przynosi dobrą ochronę zaledwie na 2 bądź 3 pierwsze lata po jej podaniu. Potem ryzyko infekcji znacząco rośnie, jak można było to swierdzić na przykładzie dzieci z kalifornijskiego hrabstwa Marin.

Jednakże, jak naukowcy dodają, po upływie tego czasu, szczepionka przeciwko kokluszowi w dalszym ciągu jest w stanie zminimalizować objawy tej nieprzyjemnej choroby.

A w końcu, badacze kalifornijscy sami stwierdzają, iż te rezultaty powinny być jeszcze potwierdzone przez bardziej dogłębne badania, przeprowadzone na większej grupie dzieci.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko kokluszowi nieskuteczna po trzech latach?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz