Szukaj

Stany Zjednoczone rozszerzają definicję gwałtu

Podziel się
Komentarze0

Administracja prezydenta Baracka Obamy rozszerzyła definicję gwałtu, włączając w nią więcej postaci seksualnych przestępstw, takich jak gwałt na mężczyźnie, seks oralny, seks analny. Jest to pierwsza tak duża rewizja tej definicji od ponad 80 lat.Nowa definicja obejmie więc również obydwie płcie, zarówno ofiary jak i napastnika, a także przestępstwa, w których ofiara nie może dać przyzowlenia, ponieważ została ubezwłasnowolniona poprzez alkohol albo narkotyki, ponieważ jest w wieku ponieżej zgody, albo jest umysłowo lub fizycznie niezdolna do dania zgody, mówi amerykański Departament Sprawiedliwości.

Fizyczny opór ze strony ofiary nie jest wymagany, aby wykazać brak zgody według nowej definicji, donosi NBC.

Jest to długo oczekiwana zmiana w definicji gwałtu, i jest to zwycięstwo kobiet i mężczyzn w całym kraju, których cierpienie było pomijane przez ponad osiemdziesiąt lat,
powiedział wiceprzewodniczący Departamentu Sprawiedliwości, Joe Biden.

Podczas gdy liczba gwałtów zgłaszanych władzom rośnie, to amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdza, iż bardziej to odzwierciedla dokładniejsze zgłaszanie niż właściwą rosnącą liczbę napaści seksualnych. Nowa, bardziej kompletna definicja dostarczy nam bardziej właściwe zrozumienie zakresu i wielkości tych zbrodni, stwierdza główny prokurator Eric Holder.


Gwałt co 6,2 minuty, pokazują dane

W oparciu o dane od organów ścigania, FBI oceniało, iż w 2010 roku doszło do prawie 85 000 gwałtów dokonanych z użyciem przemocy według starej definicji. Są to najnowsze surowe dostępne dane, które stwierdzają, iż w Stanach Zjednoczonych dochodzi do jednego gwałtu co sześć minut.

Wstępne statystyki FBI pokazują, iż proporcja gwałtów dokonanych z użyciem przemocy spadła o 5,1% w pierwszej połowie 2011 roku, w porównaniu do tego samego okresu z poprzedniego roku.

Władze stwierdzają, że rozszerzona definicja bardziej starannie będzie śledzić gwałty, ale nie zmieni stanowych ani federalnych przepisów prawnych ścigających gwałt, z których większość już wciela w życie bardziej rozszerzoną definicję.

Wszystkie ofiary tych potwornych zbrodni zasługują na sprawiedliwość i powinny mieć dostęp do kompleksowych usług, które pozwolą im na odbudowanie życia, mówi senator Patrick Leahy, przewodniczący Judiciary Committee.

Przez lata, zainteresowane grupy naciskały na zmiany w definicji gwałtu z użyciem przemocy, który od 1927 roku był zdefiniowany jako cielesne poznanie kobiety, z użyciem przemocy i przeciwko jej woli. Definicja ta obejmowała penetrację pochwy kobiecej, ale wykluczała oralną albo analną penetrację, albo gwałt na mężczyźnie.

Nowa definicja stanowi, że penetracja, niezależnie jak lekka, pochwy albo odbytu, jakąkolwiek częścią ciała czy jakimkolwiek przedmiotem, albo penetrację oralną narządem płciowym innej osoby, bez zgody ofiary, to gwałt.

Komentarze do: Stany Zjednoczone rozszerzają definicję gwałtu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz