Szukaj

Śpijmy zdrowo, czyli o higienie nocnego wypoczynku osób starszych

Podziel się
Komentarze0

Dobroczynnego wpływu snu na nasz organizm nie sposób przecenić. Jego odpowiednia dawka jest niezbędna zarówno dla zachowania zdrowia fizycznego, jak i dla umysłu – w każdym wieku. O śnie mówi się również, że jest najlepszym kosmetykiem. Aby jednak skutecznie spełniał swoją rolę, należy zadbać o jego jakość.


Spokojny, niczym nie zakłócony sen, jest warunkiem dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Podczas snu nie tylko wypoczywamy i nabieramy sił. Jest to niezbędny czas na regenerację komórek, utrwalenie pamięci oraz wydzielanie hormonów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyspani – łatwiej się koncentrujemy, mamy w sobie więcej energii, stajemy się też bardziej odporni na infekcje. Zdrowy sen przekłada się na długość i jakość ludzkiego życia.

Utarło się przekonanie, że osoby starsze sypiają mniej, ponieważ ich organizm potrzebuje mniej snu. Nie jest to prawdą. Ilość snu jest kwestią indywidualną, waha się zazwyczaj od 6 do 9 godzin, ale nie maleje z wiekiem. Z różnych powodów maleje natomiast możliwość wyspania się „za jednym razem”. Seniorzy śpią w nocy krócej niż ludzie młodzi. Przyczyna tkwi w łatwym wybudzaniu się, a także w trudnościach z ponownym zaśnięciem. Dlatego zwykle wstają wcześniej niż reszta domowników, ale też chętnie ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, rekompensując w ten sposób nocne straty. Całkowity czas snu w ciągu doby pozostaje zatem niezmieniony.

Prawdą jest natomiast, że osobom starszym trudniej jest wejść w fazę snu głębokiego, przez co ogólnie staje się on mniej wydajny. Problemem bywają również kłopoty z zasypianiem oraz całkowita bezsenność. Dolegliwość ta dotyczy 12-40% osób powyżej 65. roku życia.


- Zaburzenia snu osób starszych mogą wynikać z różnych przyczyn i niejednokrotnie wymagają konsultacji z lekarzem. W każdym jednak przypadku dobre rezultaty przyniesie zadbanie o higienę snu, czyli przestrzeganie kilku prostych zasad i wyrobienie właściwych nawyków - radzi ekspert Promedica24.

1. Ruch

O tym, na ile zdrowo i smacznie będziemy spać w nocy, należy pamiętać już w ciągu dnia. Ruch na świeżym powietrzu i nawet umiarkowany wysiłek fizyczny doskonale przekłada się na ilość snu głębokiego oraz jego ciągłość.


2. Posiłki


Przed snem nie powinno się spożywać obfitych posiłków, ale też nie można kłaść się spać z pustym żołądkiem i uczuciem głodu. Szklanka ciepłego mleka wypita przed spaniem wpłynie kojąco i uspokajająco. Można też sięgnąć po napar z ziół, takich jak rumianek, melisa czy waleriana. W ciągu dnia, zwłaszcza na kilka godzin przed udaniem się do łóżka, należy ograniczyć spożywanie kawy i alkoholu.

3. Regularność


Warto zadbać o regularne pory snu i czuwania, i kłaść się spać zawsze o tej samej porze. Najkorzystniej jest dopasować porę snu do naszego zegara biologicznego – udawać się na spoczynek wtedy, kiedy rzeczywiście
czujemy się senni.

4. Przygotowanie sypialni


W sypialni powinna panować ciemność i cisza. Przed udaniem się na spoczynek powinniśmy ją wywietrzyć. Dla zdrowego snu ważna jest też temperatura – optymalna waha się w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Odpowiednio dobrana pościel, kołdra, poduszka i materac – również wpływają na jakość snu.

5. Chwila na odprężenie


Kilka chwil przed snem należy przeznaczyć na wyciszenie się. Może to być krótki, dotleniający spacer, ale też słuchanie muzyki lub czytanie książki. Doskonale relaksuje ciepła, aromatyczna kąpiel z dodatkiem lawendy, rumianku lub kwiatu pomarańczy.

Dodatkowe informacje

Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia. W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).

Strona główna: http://www.promedica24.pl

Komentarze do: Śpijmy zdrowo, czyli o higienie nocnego wypoczynku osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz