Szukaj

Problemy ze snem przyczyną problemów behawioralnych u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Długoterminowe badania wykazały, że małe dzieci śpiące mniej niż 10 godzin na dobę oraz budzące się w nocy mają tendencję do problemów emocjonalnych oraz behawioralnych w wieku 5 lat.

Naukowcy po przeprowadzeniu badań spodziewali się zobaczyć związek między snem a problemami emocjonalno-behawioralnymi. Główny autor badania, Borge Sivertsen (Uni Research Health and the Norwegian Institute of Public Health w Bergen), przyznał, iż analizowany związek okazał się wyjątkowo silny i spójny. Nieodpowiedni sen w nocy prowadzi do kłopotów następnego dnia. Przeszkadza w kontroli impulsów i emocji. Sprawia, że trudniej odczytać intencje innych osób.

Ankieta przeprowadzona wśród matek brała pod uwagę wiek matki, poziom wykształcenia, czas trwania ciąży, liczbę posiadanych dzieci, masę urodzeniową oraz płeć dziecka. Okazało się, że maluchy, które spały mniej niż 10 godzin na dobę lub budziły się trzy i więcej razy w ciągu dnia przez 18 miesięcy, były bardziej narażone na problemy emocjonalne i psychiczne w wieku 5 lat niż ich rówieśnicy.

Wczesne problemy ze snem nie są jedynym powodem problemów behawioralnych w wieku późniejszym. Na zachowanie dzieci ma wpływ między innymi temperament i zdrowie psychiczne rodziców.

Naukowcy zwrócili uwagę na to, że kołysanie, śpiewanie kołysanek czy siedzenie przy łóżku dziecka może prowadzić do uzależnienia od rodziców podczas zasypiania. To z kolei zwiększa ryzyko późniejszych problemów ze snem.

Opracowała: Klaudia Sokół

Komentarze do: Problemy ze snem przyczyną problemów behawioralnych u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz