Szukaj

Wielopatologia - czym jest?

Podziel się
Komentarze0

Każdy z nas chciałby doczekać w swoim życiu starości. W związku z możliwościami, jakie niesie nam współczesny świat, nie kojarzy się ona już tylko z powolnym przemijaniem ale z czasem, który pozwoli nam w końcu zająć się sobą.

Wielopatologia - czym jest?

Niestety organizm starszego człowieka jest o wiele bardziej obciążony, gdyż często boryka się on ze schorzeniami, które nagromadziły się w ciągu całego życia.

Wielopatologia, czy też polipatologia to stosunkowo nowe pojęcia. Są to określenia opisujące pojawienie się u osoby starszej schorzeń różnych narządów lub układów, które występują jednocześnie. Innymi słowy jest to sytuacja w której starszy człowiek musi zmagać się z kilkoma chorobami naraz, co utrudnia leczenie i znacząco pogarsza jego stan zdrowia.

Niestety starsi ludzie nie zawsze mogą cieszyć się zdrowiem. Bardzo często zdarza się tak, że zapadając na jedną chorobę, natychmiast pojawiają się inne. Jest to związane z mniejszą odpornością organizmu, zależną w dużej mierze od wieku człowieka. Przykładem mogą tu być złamania kości. U starszego człowieka proces ich zrastania się jest długi i żmudny – niekiedy nie dochodzi do całkowitego wyzdrowienia, natomiast młody organizm zdecydowanie szybciej poradzi sobie z odbudową tkanki kostnej.


Szacuje się, że po 65 roku życia u 80% ludzi pojawia się jedna lub więcej chorób. Są to najczęściej choroby serca miażdżycopochodne, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, choroby układu ruchu związane ze zwyrodnieniami kości i stawów, zaćma oraz nowotwory. Osoby w podeszłym wieku są również bardziej niż młodzi ludzie, narażone na dolegliwości sfery psychicznej. Wśród najczęściej spotykanych w tym wieku wymienia się otępienie, zaburzenia adaptacyjne, zespół stresu pourazowego i inne. Jednak najczęstszymi zmianami w psychice, jakie mogą się pojawiać w podeszłym wieku jest zobojętnienie na wydarzenia świata zewnętrznego i lęk przed jakimikolwiek zmianami.


Każdy z nas starzeje się w innym tempie. Jest to w głównej mierze zależne od trybu życia, jaki decydujemy się prowadzić. Duża ilość alkoholu, tłuste, niezdrowe posiłki, palenie tytoniu, stres czy zbyt szybkie tempo, to czynniki, które nie wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Co za tym idzie osoba taka wraz z biegiem lat czuje się coraz gorzej i również proces starzenia postępuje szybciej niż u człowieka, który stara się o siebie dbać.

Jak pomóc naszym najbliższym przetrwać ten trudny okres?

Chwile, w których zmagamy się z chorobą są bardzo trudne zarówno dla samej  osoby chorej, jak i dla najbliższych jej osób. Sytuacja ta jest podwójnie trudna, kiedy chodzi tu o człowieka w podeszłym wieku, który na domiar złego nie choruje na jedną, ale na kilka przewlekłych chorób. Powinnością rodziny i bliskich jest w miarę możliwości pomoc takiej osobie. Musi ona wiedzieć, że nie jest na świecie sama i czuć wsparcie z naszej strony. Ponadto nie możemy pozwalać, żeby zanadto się męczyła i robiła rzeczy ponad swoje możliwości zdrowotne. Należy pilnować i przypominać o regularnym przyjmowaniu leków, wizytach u lekarzy i zdrowym odżywianiu.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: Wielopatologia - czym jest?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz