Szukaj

Na czym polega proces starzenia się?

Podziel się
Komentarze0

Proces starzenia spędza sen z powiek niejednemu z nas. Zastanawiamy sie co zrobić, by zatrzymać upływ czasu. Każdy przecież chciałby być wiecznie młody i piękny. Niestety jak dotąd, mimo wielu prób nikomu nie udało się stworzyć eleksiru młodości, który zapewniłby nam taki stan.

Na czym polega proces starzenia się?

Za osobę starszą według Światowej Organizacji Zdrowia uznaję się każdą osobę, która ukończyła 60-ty rok życia.

Na czym polega proces starzenia?

Starzenie to nic innego, jak obniżenie poziomu odporności oraz witalności życiowej. Jest to proces, który przebiega na różnych płaszczyznach. Nie tylko fizycznej, która dotyczy ogólnej zmiany wyglądu czlowieka, ale również psychologicznej, funkcjonalnej oraz biochemicznej. Powoduje on, że nasze narządy mają ograniczoną zdolność adaptacji, a nasz organizm jest narażony na różnego rodzaju schorzenia. Sam proces jest bardzo zróżnicowany i przebiega w sposób indywidualny. Niektóre osoby cierpią tylko na drobne dolegliwości.

Bardzo popularne jest zajwisko wielopatologii. Są to schorzenia różnych narządów lub układów, które występują równocześnie. Wielopatologia wpływa negatywnie na proces wyzdrowienia, ponieważ podczas jednej choroby nasz ogranizm jest atakowany przez kolejną. Sam przebieg choroby jest zupełnie inny niż u osób młodych, gdzie zdolność regeneracji jest dużo wyższa.

Jedną z hipotez wyjaśniających cały proces starzenia jest teoria wolnych rodników. Wolne rodniki to pojedyncze atomy lub cząsteczki, które posiadają co najmniej jeden niesparowany elektron. Są one w naszym organizmie niezbędne, jednak ich namiar ma właściwości toksyczne.


Wiek chronologiczny, a wiek biologiczny

Wiekiem chronologicznym określamy czas, ktory upłynął od chwili narodzin. Inaczej mówiąc jest to rzeczywisty wiek. Ma przede wszystkim znaczenie prawne oraz społeczne.


Wiek biologiczny to nic innego jak wiek naszych narządów oraz tkanek. Co ciekawe, proces starzenia u danej osoby poszczególnych tkanek i narządów może przebiegać w sposób zróżnicowany.

Zjawisko progerii

Jest to inaczej przedwczesne starzenie, które polega na przedwczesnym występowaniu symptomów starzenia. Osoba młoda chronologicznie posiada zaawansowany wiek biologiczny. Organizm takiej osoby wykazuje niski poziom witalności życiowej. Często towarzyszy temu karłowatość.

Czynniki wpływające oraz spowalniające proces starzenia

Nasz tryb życia oraz dieta ma ogromny wpływ na proces starzenia. Osoby, które w sposób szczególny dbają o siebie są w mniejszym stopniu narażone na różnego rodzaju dolegliwości związane z wiekiem. Bardzo ważne jest, aby zapewnić organizmowi dostateczną dawke snu, czyli około 8 godzin. Regularne ćwiczenia fizyczne oraz aktywne życie zawodowe bądź społeczne znacznie spowalniają proces starzenia. Należy pamietać również o odpowiedniej diecie. Zdrowe nawyki żywieniowe są gwarancją lepszego samopoczucia.

Czynnikami przyspieszającymi proces starzenia są przede wszystkim otylość, nikotynizm oraz alkoholizm, a także siedzący tryb życia. Również przejadanie się oraz nadmierny stres źle wpływają na kondycję naszego organizmu. Brak życia społecznego, który jest wynikiem towarzyszącej ludziom samotności jest jednym z kluczowych powodów wysokiego wieku biologicznego.

Dbajmy o swoje zdrowie, a przez długi czas będziemy mogli czuć się młodo. Nie tylko metryka określa nasz wiek, lecz również tryb życia, jaki prowadzimy. Starzenie może oznaczać nie tylko choroby, ale również radość cieszenia się spokojem. Należy jednak dbać o swój organizm, dając mu dużą dawkę ruchu oraz zdrowego jedzenia każdego dnia.

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Na czym polega proces starzenia się?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz