Szukaj

Jakie sporty powinien uprawiać senior, by zadbać o swoje zdrowie?

Podziel się
Komentarze0

Trzeci wiek, to tak zwany okres życia, który rozpoczyna się po ukończeniu 60-65 lat, wraz z którym przychodzą rozmaite zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne, jak również społeczne i materialne.

Jakie sporty powinien uprawiać senior, by zadbać o swoje zdrowie?

Wówczas też rozpoczyna się zużycie i starzenie się tkanek oraz narządów. Mogą towarzyszyć temu trudne lub traumatyczne przeżycia. Przykładem tego może być utrata lub ograniczenie dostępu do produktów dostępnych na rynku z powodu obniżenia dochodów czy utrata bliskich osób. Jednym z elementów zdrowego trybu życia jest odpowiednio zrównoważona dieta oraz dbałość o kondycję fizyczną, która pozwoli zmniejszyć ryzyko chorób serca i nadciśnienia. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość odpoczynku osłabia mięśnie i spowalnia krążenie krwi.

Ćwiczenia fizyczne w trzecim wieku

Wielu sądzi, że odpoczynek i lekarstwa w podeszłym wieku to jedyny sposób na zdrowie i lepsze samopoczucie, a najlepszym sposobem byłaby złota pigułka, która pomaga na wszystko. Niestety pigułka nie istnieje a większość lekarstw głównie tych reklamowanych, to nic innego, jak chwyt marketingowy. Nie ma co się łudzić, jedynym wyjściem z tej sytuacji jest uprawianie odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Oczywiście nikt nie mówi tutaj o zapisaniu się do drużyny piłkarskiej czy innych większych wysiłkach. Chodzi tutaj o ćwiczenia dostosowane do danego organizmu i stanu człowieka. Niestety wiele osób po sześćdziesiątce mniej chętnie angażuje się w ćwiczenia fizyczne, nietrudno to zrozumieć, gdy nie ćwiczyli dotąd regularnie.


Gdy pojawia się dyskomfort lub ból różnych części ciała, wiele osób wychodzi z założenia, że powinny więcej odpoczywać i prowadzić spokojniejszy, bardziej siedzący tryb życia. Także, gdy dzieci, już niezależne, opuszczają dom rodzinny, starsi ludzie odkrywają, że życie stawia przed nimi coraz mniej wyzwań. Utrata partnera lub bliskich osób z którymi dotąd spędzaliśmy wolny czas, także może stać się przyczyną zniechęcenia i braku motywacji, aby ćwiczyć i dbać o zdrowie.


Opisane wyżej okoliczności mogą spowodować szereg objawów, które specjaliści określili mianem „zespołu stresu związanego z brakiem aktywności”, brak aktywności powoduje jeszcze większą bierność, gorsze samopoczucie bądź utratę radości życia.

Dlaczego warto ćwiczyć w podeszłym wieku?

Każdy z nas powinien ćwiczyć. Nie tylko osoby w podeszłym wieku. Aktywność fizyczna ma znaczenie w trakcie całego naszego życia, ponieważ niesie ze sobą niezliczone korzyści:
  • pomaga nam utrzymać wagę,
  • zapewnia giętkość stawów,
  • sprawność mięśni,
  • zwalcza stres.
Jednak jedną z największych zalet regularnych ćwiczeń jest fakt, ze dzięki nim nasz układ krążenia i serce są silniejsze. Podczas uprawiania regularnych ćwiczeń, poprawiamy wydolność układu krążenia – wzrasta ilość tlenu doprowadzanego przez krew do komórek. Wymaga to sprawnego funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych, które pompują i przenoszą krew do poszczególnych części ciała.

Podstawowymi ćwiczeniami w podeszłym wieku mogą być po prostu domowe ćwiczenia oparte na skłonach, przysiadach czy rozciąganiu. W takim stopniu, aby tylko przyśpieszyć tempo bicia naszego serca. Po takiej rozgrzewce warto jeszcze dodatkowo spacerować. Co najmniej trzy razy w tygodniu po ok. 20 minut. Tempo powinno być na tyle szybkie, aby przyśpieszyć rytm uderzeń serca i oddechu. Można to sprawdzić badając puls w spoczynku oraz sprawdzając tempo oddychania, na przykład siedząc w fotelu przed rozpoczęciem spaceru.

Innymi przykładami ćwiczeń mogą być joga czy tai chi chuan, które pozwalają nam kontrolować oddech, rozluźniać mięśnie, oczyszczać ciało poprzez eliminację substancji toksycznych. Pozwalają także uwolnić nasz umysł od problemów, skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz.

Reasumując, ćwiczenia to jedyny dostępny „złoty środek” na skutki starości, nie ma co się oszukiwać, że siedzenie i większa ilość odpoczynku pomoże, to błąd! Ćwiczmy w miarę swoich możliwości, także dbajmy o swoje zdrowie, bo nic innego w życiu nie ma cenniejszego. W takim razie nie czekajmy i zacznijmy ćwiczyć już teraz!

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Jakie sporty powinien uprawiać senior, by zadbać o swoje zdrowie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz