Szukaj

Jakie czynniki mają wpływ na proces starzenia?

Podziel się
Komentarze0

Starzenie to przede wszystkim obiżenie witalności naszego organizmu. Procesy regeneracyjne, które zachodzą w naszym ciele zostają spowolnione przez co odbudowa komórek nie jest tak sprawna jak w przypadku osób młodych.

Jakie czynniki mają wpływ na proces starzenia?

Na proces starzenia ma wpływ zespół różnorakich czynników. Są to czynniki zarówno genetyczne, jak i zewnętrzne oraz wewnętrzne. Należy dokładnie przyjrzeć się swoim nawykom oraz trybowi życia, aby jak najbardziej spowolnić cały proces.

Podział czynników


Czynniki odpowiedzialne za proces starzenia możemy zakwalifikować do trzech różnych grup.

Na pierwszą z nich składają się czynniki genetyczne. Objemują one naszą strukturę komórkową, indywidualne zdolności naprawcze oraz reprodukcyjne naszego organizmu, procesy metaboliczne oraz wydajność adaptacyjną. W całym procesie to właśnie wydajność adaptacyjna jest jednym z najważniejszych czynników, ponieważ określa poziom naszego przystowania do wewnętrznych oraz zewnętrznych zmian środowiskowych. Jest również odpowiedzialna za działanie naturalnej, wrodzonej bądź nabytej zdolności obronnej.

Czynniki zewnętrzne są silnie związane ze zmianami środowiskowymi. Zaliczamy do nich działanie bardzo szkodliwych szczególnie dla naszej skóry promieni UV, a także skażenia środowiska. Na czynniki zewnętrzne składają się również: niewłaściwa pielęgnacja oraz palenie papierosów.

Ostatnią grupę stanowią czynniki wewnętrzne. Są one powiązane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, a także nieprawdiłowymi nawykami żywieniowymi. Do czynników wewnętrznych zaliczany jest również niedobór witamin. Bardzo ważne jest dostarczenie naszemu organizmowi witaminy A, retinolu oraz jego pochodnych, które zamienione w kwas witaminy A pobudzają do odbudowy nasze komórki.


Substancje hormonopodobne, do których należy m.in. soja pomagają zachować młody wygląd naszej skóry. Ich przyjmowanie skutecznie spowalnia tworzenie się zmarszczek. Warto również stosować żele na bazie kwasu hialuronowego. Jest to substancja silnie wiążąca wodę w tkance łącznej, co pozwala na wypełnienie przestrzeni między włóknami kolagenowymi i tym samym pozwala nam utrzymać elastyczność naszej skóry.


Jak odpowiednio przeciwdziałać starzeniu?

O ile na czynniki genetyczne nie mamy żadnego wpływu, o tyle zewnętrzne oraz wewnętrzne możemy poddać indywidualnej regulacji. Ważnych jest kilka zasad, dzięki którym nasz organizm zachowa wieczną młodość.

Warto postawić na aktywny tryb życia. Zamień wygodną kanapę na regularną gimnastykę. Ruch doskonale pobudza krążenie krwi oraz limfy, co zapobiega m.in. powstawaniu cellulitu. Przebywanie na świeżym powietrzu zapewni nam lepsze dotlenienie.

Również nasz jadłospis powinien zostać poddany wnikliwej analizie. Zrezygnujmy z produktów, które są pozbawione składników odżywczych, a jedynie dostarczają naszemu organizmowi puste kalorie. Warto ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych zawartych w tłustych wędlinach, wieprzowienie oraz smalcu. Pamiętaj o surówkach ze świeżych warzyw oraz owoców. Zapewnią one naszemu organizmowi sporą dawkę energii.

Pozwól swojemu organizmowi odpocząć. Odpowiednia ilość godzin snu spowoduje, że twoja skóra zostanie zregenerowana. Podczas tej czynności organizm uwalnia hormony, które poprawiają ukrwienie oraz usuwają nadmiar toksyn nagromadzonych w naszej skórze. Wysypianie się pozytywnie wpływa na nasz wygląd.

Odpowiednie przeciwdziałanie starzeniu wymaga rzucenia palenia. Papierosy są siedliskiem substancji, które bardzo poważnie szkodzą naszemu zdrowiu. Cera osób palących jest blada, przesuszona, a także poszarzała, co negatywnie wpływa na nasz ogólny wygląd. Dym papierosowy powoduje znaczne obiżenie poziomu takich antyutleniczy jak witamina A, C oraz E, które zapewniają skórze odpowiednią elastyczność.

Warto zachować zdrowy i młody wygląd. Przestrzeganie kilku zasad napewno nam w tym pomoże. Unikajmy niezdrowego jedzenia, zawsze zapewniajmy sobie dostateczną ilość godzin snu oraz przekonajmy się do aktywnego trybu życia, a zawsze będziemy czuć się świetnie w swoim ciele.

Komentarze do: Jakie czynniki mają wpływ na proces starzenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz