Szukaj

Zmiany fizyczne spowodowane starzeniem się

Podziel się
Komentarze0

Codziennie na ulicach naszych miast spotykamy ludzi starszych. Może nawet sami jesteśmy w podeszłym wieku i każdego dnia patrząc w lustro, zastanawiamy się nad zmianami, jakie w nas zaszły. Człowiek starszy znacznie różni się od młodego. Widać po nim upływ czasu.

Zmiany fizyczne spowodowane starzeniem się
Starość to coś, co czeka każdego z nas. Nie ma co się oszukiwać – nas także czekają sucha skóra, zmarszczki, siwe włosy. Być może teraz nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że ta piękna dziewczyna z czarno-białego zdjęcia to nasza siwiuteńka babcia. Jakie zmiany zachodzą w ludziach, że w podeszłym wieku nie są już prawie w ogóle podobni do młodszej wersji siebie?

Jeden centymetr mniej...

Badania dowodzą, że ludzie w wieku 40-50 lat stają się niżsi i to aż o jeden centymetr w przeciągu dziesięciu lat! Spowodowane jest to deformacją kręgosłupa oraz osłabieniem przyczepu niektórych grup mięśni. Również osteoporoza, która dotyka ponad 10% kobiet powyżej 50 roku życia, wpływa na zmianę struktury kości. Tułów może stać się szerszy, podczas gdy kończyny mogą zwiotczeć. Następuje także nasilenie skrzywienia kręgosłupa – kifozy, potocznej zwanej garbem.

Pomiędzy 55 a 67 rokiem życia masa ciała ulega obniżeniu. Dochodzi wtedy do ubytków w tkance łącznej, kostnej oraz masie mięśniowej, przez co starsi ludzie mogą wydawać się drobniejsi, niż byli wcześniej.

Babciu, a dlaczego Ty tak dziwnie idziesz?

U osób starszych zmienia się sposób chodzenia. Dzieje się tak za sprawą ograniczenie ruchów rąk, które mogą służyć do podpierania się, korzystania z laski. Kroki stają się mniejsze, starsi zaczynają powłóczać nogami.


Zmarszczki!


Najczęstszą i najbardziej popularną oznaką starości są zmarszczki. Starzenie się skóry jest wynikiem działania czasu oraz czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Pierwszym objawem jest suchość spowodowana utratą zdolności do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku co powoduje zanik elastyczności skóry. Zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust, naskórek staje się coraz cieńszy i coraz bardziej szorstki. W wyniku niejednolitego wydzielania melaniny na skórze mogą widoczne być liczne brązowe plamy. Gorsze krążenie oraz obniżenie się poziomu kolagenu sprawiają, że skóra staje się obwisła i pomarszczona.


Pierwszy siwy włos...


Obniżenie produkcji melaniny powoduje pojawienie się siwych włosów, cechy, która – razem ze zmarszczkami – najlepiej charakteryzuje starszych ludzi. Włosy zaczynają rosnąć wolniej, a szybciej wypadać. Kobiety i mężczyźni zaczynają tracić włosy na nogach i rękach, ponadto prawie u wszystkich przedstawicieli płci męskiej, a także u 80% przedstawicielek płci pięknej, można zaobserwować odsuwanie się linii włosów z czoła. W niektórych przypadkach dochodzi do całkowitego wyłysienia. Niektórzy panowie zaczynają mieć dłuższe i szorstkie włosy na brwiach, w uszach i nosie. W przypadku pań owłosienie może pojawić się na podbródku i nad górną wargą.

Paznokcie czy pazury?

Dla starszych osób problemem stać się może także obcinanie paznokci. Rosną one nadal, ale wolniej i stają się coraz twardsze. Czasami mogą pojawić się na nich bruzdy wynikające ze zmian w macierzy paznokcia.

Nie tylko zmiany fizyczne

Starość to, niestety, nie tylko zmiany fizyczne. Choć może nie są one przyjemne i widoczne są na pierwszy rzut, nie są groźne dla zdrowia człowieka starzejącego się. Starzy ludzie mają jednak czasami chęć, by schować się przed światem, by nikt inny nie zobaczył zmarszczek lub nóg, które nie idą już z taka szybkością, jak kiedyś. Tymczasem ważne jest, by zachować młodość umysłu i nie przejmować się zmianami, jakie zachodzą – dzieją się one przecież zupełnie niezależnie od naszej woli.

Autor:


Angelika Szkuta

Komentarze do: Zmiany fizyczne spowodowane starzeniem się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz