Szukaj

Jak zapobiegać chorobom serca i krążenia u osób starszych?

Podziel się
Komentarze0

Wraz z wiekiem stan naszego zdrowia się pogarsza. Pojawiają się różnorakie bóle, złe samopoczucie, zmęczenie. Ludzie starsi są też narażeni na częstsze występowanie wielu chorób dodatkowo osłabiających ich kondycję.

Jak zapobiegać chorobom serca i krążenia u osób starszych?

Wśród najczęstszych schorzeń, jakie wiążą się z podeszłym wiekiem, są choroby serca i krążenia, powstające wskutek nieprawidłowego trybu życia w młodości. Błędów z przeszłości naprawić się już nie da, zmian, które nastąpiły w organizmie również nie można cofnąć. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się pobyt w szpitalu pod stałą obserwacją specjalistów. Tym ostatecznym działaniom można jednak skutecznie zapobiec. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Co zagraża sercu?

Najważniejszym jest, by uzmysłowić sobie, co tak naprawdę powoduje choroby serca i krążenia. Oczywiście, głównym zagrożeniem jest wysoki poziom cholesterolu. Skąd się bierze? Wszystko za sprawą nieprawidłowej diety. Jemy tłuste, ciężkostrawne potrawy, na dodatek nieregularnie. Rzadko sięgamy po owoce i warzywa. Nasza dieta uboga jest w witaminy i składniki odżywcze.

Co wiąże się ze złą dietą? Otyłość - kolejny czynnik zwiększający ryzyko chorób serca. Siedzący tryb życia i brak ruchu na świeżym powietrzu sprzyjają „zbieraniu” kilogramów i poważnie szkodzą zdrowiu.

Kolejnym obciążeniem dla naszego serca są nałogi. Z papierosem trudno się rozstać, nawet w obliczu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niby wiemy, że palenie tytoniu jest szkodliwe, ale dopóki problem nas nie dotyczy, nie podejmujemy próby zerwania z nałogiem. Wiele osób w podeszłym wieku uważa także, że rzucenie palenia, po tak długim okresie zatruwania organizmu dymem, nie przyniesie żadnych skutków zdrowotnych. Nic bardziej mylnego. Każdorazowe zerwanie z nałogiem, bez względu na wiek, daje od razu odczuwalne korzyści, poprawia kondycję i zmniejsza ryzyko chorób lub ich powikłań.


Na zły stan serca wpływać może także cukrzyca, często występująca u osób starszych. Aby zmniejszyć jej niekorzystne oddziaływanie na organizm należy stosować się do zaleceń lekarza i systematycznie zażywać przepisane leki.

Jak możemy chronić swoje serce?

Zadbać o swoje serce możemy dzięki znanym, „domowym” sposobom, bez konieczności zażywania szeregu pigułek i tabletek. Przede wszystkim powinniśmy unormować swoją dietę. Należy ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, które znajdują się w mięsie i produktach mlecznych.

Należy także dbać o odpowiednią wagę, ciśnienie, stężenie cukru we krwi. Powinniśmy też pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, by w razie potrzeby szybko wykryć zmiany i szybko im zapobiec.

Pacjencji z cukrzycą, bardziej niż inni, narażeni są na choroby serca i krążenia, dlatego powinni rzucić palenie lub znacznie je ograniczyć.

Sport to zdrowie!

Nie od dziś wiadomo, że zbawienny wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna. Również osoby w podeszłym wieku powinny o tym pamiętać. Aby utrzymać zdrową kondycję należy regularnie wykonywać umiarkowane ćwiczenia fizyczne według własnych możliwości. Przed rozpoczęciem nowego zestawu należy skonsultować się z lekarzem.

Ludzie, którzy ćwiczą mają mniej tkanki tłuszczowej, mniej palą, a co za tym idzie, rzadziej cierpią na problemy z krążeniem i choroby serca niż ci, którzy unikają wysiłku fizycznego i cały czas spędzają w domu, przed telewizorem. Jeżeli stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie ćwiczeń, by wzmocnić pracę serca wystarczy zwykły godzinny spacer.

Ćwiczenia są skutecznym narzędziem w walce z otyłością, pozwalają zachować zdrowy wygląd i utrzymać odpowiednią wagę. Są również korzystne dla cukrzyków. Mają duże znaczenie dla kontroli poziomu cukru we krwi.

Aktywność fizyczna zmniejsza także poczucie stresu emocjonalnego, a także pomaga, w pewnym stopniu utrzymać w dobrej kondycji układ krwionośny, co znacznie wzmacnia serce i oddala wizje chorób.

Autor:

Ewa Żak

Komentarze do: Jak zapobiegać chorobom serca i krążenia u osób starszych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz