Szukaj

Brak snu zwiększa ryzyko przeziębienia

Podziel się
Komentarze2

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Choć lekarze powtarzali to od lat, to jednak związek między wzorcami spania a występowaniem chorób był opierany dotąd na korelacji, a nie na przyczynie, której znalezienie zawsze jest celem dla badań naukowych.

W czasie ostatnio przeprowadzonego eksperymentu udowodniono, że osoby, które nie śpią wystarczająco długo, mają cztery razy większe szanse na złapanie przeziębienia w porównaniu do osób, które wysypiają się prawidłowo.

Grupa naukowców, na której czele stanął Aric Prather, który zajmuje się badaniami nad snem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, postanowiła zbadać związek między snem a występowaniem chorób. W tym celu naukowcy zaangażowali 164 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 55 lat, którzy w pierwszej części eksperymentu przez okres tygodnia samodzielnie raportowali informacje na temat wzorca ich snu. Dodatkowo naukowcy wykorzystali urządzenie przypominające zakładany na nadgarstek zegarek, które miało mierzyć ruchy ochotników i zweryfikować ich zwyczaje związane ze snem.

W drugiej części badania, naukowcy podali 124 uczestnikom krople do nosa, które zawierały wywołujące przeziębienie rinowirusy. Czterdziestu innym osobom w celach kontrolnych zaaplikowano placebo. Następnie, każda osoba biorąca udział w eksperymencie została poddana kwarantannie w pokoju hotelowym przez okres pięciu dni w celu obserwacji, czy rinowirus zaczął działać.

W miarę upływu kolejnych dni zastosowano kilka metod pozwalających sprawdzić kto zachorował, a kto nie. Naukowcy zważyli, dosłownie, ilość tkanek ciała usuwanych z organizmu przez pociągających nosem uczestników badania. Jeżeli u kogoś stwierdzono więcej niż 10 gramów wydzieliny dziennie, uznawano to za objaw choroby. Naukowcy wkropli również do nosa uczestnikom badania barwnik, aby ocenić zator w nosie. Jeżeli minęło więcej niż 35 minut od momentu aplikacji do przesunięcia barwnika na tył gardła, także uznawano to za objaw przeziębienia.

Aby ostatecznie zdiagnozować chorobę naukowcy przeprowadzili dodatkowo obserwację reakcji autoimmunologicznej organizmu. W tym celu pobrano próbki wydzieliny i krwi, żeby ocenić czy rinowirus był obecny.

Po pięciu dniach rezultaty były następujące: wpośród 124 uczestników badania, którym został podany rinowirus, 48 zachorowało. Dane wskazywały, że osoby, które spały mniej niż 5 godzin dziennie były 4,5 razy bardziej narażone na przeziębienie niż osoby, u których zarejestrowano sen trwający dłużej niż 6 godzin. Naukowcy opublikowali wyniki badania w czasopiśmie Sleep (Sen).

Korzyści płynące z odpowiedniej ilości snu nie mogą być lekceważone. Badania pokazują, że sen odgrywa kluczową rolę w odporności organizmu, metabolizmie, pamięci, przy uczeniu się i nie tylko. Naukowcy ostrzegają, że złe nawyki związane ze snem są przyczyną całej listy problemów zdrowotnych.

Komentarze do: Brak snu zwiększa ryzyko przeziębienia (2)

chillihot
chillihot 18-11-2015 22:16

Brak snu a przeziębienie

2

u mnie zawsze jak się zaczyna sezon jesienno-zimowy i się nie wysypiam, to zawsze coś łapie, wystarczą jedna, dwie nieprzespane noce i jestem zasmarkana - masakra :/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze