Szukaj

Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego najczęściej wynika z poczucia niespełnienia. Szczególnie dotyczy on mężczyzn, którzy do magicznej granicy czterdziestu lat prowadzili ustatkowane życie rodzinne. I w pewnym momencie okazuje się, że potrzebują czegoś więcej, niż tylko satysfakcji z bycia przykładnym ojcem i mężem. Mężczyzna chce poznać głębszą, do tej pory skrywaną sferę siebie. Co ciekawe, specjaliści uważają, że kryzys wieku średniego dotyczy również kobiet.

Kryzys wieku średniego

Kiedy pojawia się kryzys wieku średniego?

Jak wynika z niektórych badań, kryzys wieku średniego dopada panów coraz wcześniej. Może pojawić się nawet przed czterdziestką. Jednak mniej więcej jest to zawsze półmetek życia. Czyli czas, kiedy mężczyzna (ale jak dowiemy się później, również kobieta) spogląda w przeszłość. Weryfikuje swoje młodzieńcze plany i aspiracje z rzeczywistością. Jeżeli marzeń o własnym mieszkaniu, dobrze płatnej pracy i idealnej żonie nie udało się spełnić, pojawia się chęć zmian.

I tak oto kryzys wieku średniego kojarzy się z reguły z męskimi wybrykami. Na ulicy partner zaczyna oglądać się za młodszymi od siebie kobietami, pod domem nagle parkuje motor, a w szafie zamiast stonowanych koszul pojawiają się pstrokate t-shirty. Jednak to zaledwie kropla w morzu możliwych zmian, a na dodatek najmniej groźnych.

Bowiem najwięcej na męskim kryzysie może stracić rodzina. Im mocniej mężczyzna uświadamia sobie, że przez całe swoje życie występował w narzuconej roli, swoje pasje, a w ten sposób i samego siebie, odstawił na bok, zmiany mogą być tym bardziej radykalne. Może dojść wtedy do zdrady, czy podjęcia nieprzemyślanych, niebezpiecznych decyzji. Takie działanie może również odbić się niekorzystnie na męskiej psychice. Kryzys się pogłębi, ponieważ zamiast satysfakcji z działania pojawią się wstyd i zażenowanie.

Jak poradzić sobie z kryzysem wieku średniego?

To przede wszystkim powinno zainteresować partnerki. Ponieważ na kryzysie wieku średniego cierpią również one. Dlatego warto wiedzieć, jak okiełznać do tej pory skrywane zapędy swojego partnera. W związku powinno powiać świeżością. Bo przecież przede wszystkim monotonia i stagnacja są powodem kryzysu wieku średniego. Odmiana powinna głównie zaznaczyć się w życiu seksualnym. Warto pomyśleć nad urozmaiceniem tego nieodłącznego elementu związku. Ale to nie wystarczy.

Równie ważne jest uświadomienie mężczyźnie, jak wiele ma do stracenia. Kobieta musi pokazać, jak dużo łączy ją z partnerem, jak również mocniej akcentować swoją atrakcyjność. Przydałby się również wspólny wyjazd, oczywiście bez dzieci. Może okazać się to poniekąd powrotem do lat młodzieńczych, kiedy uczucie dopiero zakwitało, a o nudzie w związku nie było mowy. Ponadto idealnym panaceum na kryzys jest szczera rozmowa. Kiedy partnerzy wyjaśnią sobie, czego oczekują od siebie w dalszym życiu, łatwiej będzie o porozumienie. Bowiem plany i marzenia ulegają ciągłej zmianie. Warto zatem na nowo poznać się nawzajem i odkryć coś, co do tej pory pozostawało tajemnicą lub było skrywanym pragnieniem drugiej połówki.

Kryzys wieku średniego u kobiet

O paniach, które przechodzą kryzys wieku średniego, mówi się kolokwialnie „ryczące czterdziestki”. W zasadzie nie wiadomo, dlaczego ten problem tak usilnie przypisywany jest jedynie mężczyznom. Przecież kobiety również na półmetku życia rozmyślają nad własnymi osiągnięciami i próbują określić swoje obecne położenie. Podobnie jak męskość, tak i kobiecość z wiekiem przemija, a uroda już nie zachwyca, jak w wieku dwudziestu lat.

Panie próbują odmłodzić się np. na zakupach. Kupują tyle ubrań, że do sypialni należałoby wstawić kolejną szafę, a przy tym portfel zastraszająco chudnie. Później okazuje się, że żaden nowy ciuch nie satysfakcjonuje kobiety. Jednak z badań wynika, że kobiety okazują się bardziej odporne na kryzys wieku średniego niż mężczyźni. W każdym wygląda nie tak, jaki kiedyś. Dlatego najważniejsza jest zgoda  ze sobą. Mimo, że ludzie przechodzący kryzys wieku średniego na półmetku, ale wciąż mogą poświęcić czas na pasje i spełnianie marzeń.

Autor: Bartosz Dybała

Komentarze do: Kryzys wieku średniego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz