Szukaj

Dlaczego się starzejemy?

Podziel się
Komentarze1

Siwiejące włosy, problemy z pamięcią i zmarszczki to sygnały, że wkraczamy w najbardziej mniej oczekiwany etap życia. Naukowcy od lat próbują rozwiązać zagadkę, dlaczego – zamiast być wiecznie zdrowym, tętnić energią oraz dobrą formą – od pewnego momentu nasz organizm zaczyna niedomagać. Odpowiedź znajduje się w naszych komórkach.

Dlaczego się starzejemy?

Ewolucja pomogła


Szacuje się, że dziecko, które przyszło na świat w 2012 roku będzie żyło około 76 lat. Nie tak dawno, bo zaledwie pół wieku wcześniej przepowiadano mu życie aż o dziewięć lat krótsze. To i tak nie najgorzej, w średniowiecznej Europie niewielu dożywało 30 lat. Problemy i utrapienia ze starzeniem się są stosunkowo nowym problemem. Niestety, chociaż średnia długość życia wzrosła to nie notujemy już nowych rekordów w długości życia człowieka.

Ostatnią rekordzistką jest Francuzka Jeanne Calment. Zmarła w 1997 roku a w chwili śmierci kobieta miała ukończone – uwaga - 122 lata i pięć miesięcy. Chodź na świecie żyje, jak się szacuje od 300 do 450 tzw. superstulatków, czyli osób, które mają na swoim koncie co najmniej 110 lat. Rekord Clemente nie zostanie pobity przez najbliższych sześć. Różnice starzenia się między gatunkami, to jedna z wielu cech życia na ziemi. Słoń może dożyć nawet 70 lat, przy czym pies żyje tylko około 14.

Zegar tyka


Jednym z najważniejszych kroków w wyjaśnieniu przyczyn starzenia się organizmów, było odkrycie, że komórki ludzkiego ciała nie mogą dzielić się w nieskończoność. Udowodnili to w 1965r. dwaj amerykańscy lekarze – Leonard Hayflick i Paul Moorhead. Wszystko stało się jasne, komórki dzielą się przez całe swoje życie. Po dokonaniu pewnej ilości podziałów, budzą się w nich mechanizmy prowadzące do obumierania. Maksymalna ilość podziałów – zwana limitem Hayflicka – jest różna dla różnych tkanek. Dla komórek jest to wartością niezmienną. Oznacza to, że gdy komórka ma zaprogramowany limit 50 podziałów, to po tylu właśnie obumrze. Nie stanie się to ani wcześniej, ani później. Nie zmieni tego fakt nawet, gdybyśmy zamrozili naszą komórkę ciekłym azotem po 30 podziale, po rozmrożeniu podzieli się jeszcze dokładnie 20 razy i ukończy swój żywot. Naukowcy uważają więc, że aby określić dokładny stan komórek należy podać ilość osiągniętych podziałów.


Nierówność życia


Dlaczego w takim razie jedni ludzie żyją dłużej niż inni? Chodzi tutaj głównie o styl życia. Paradoksalnie, wielkim sojusznikiem starzenia się jest tlen. W wyniku metabolicznych przekształceń z tego niezbędnego do życia pierwiastka, powstają aktywne tzw. wolne rodniki, które łatwo wchodzą w reakcje z cząsteczkami budującymi nasze komórki, to prowadzi za to do licznych uszkodzeń i mutacji. Chodź komórki mają liczne mechanizmy obronne, niektóre uszkodzenia i mutacje zostają przekazane kolejnym pokoleniom. Tkanki można wspomóc w tej walce dostarczając organizmowi witaminy typu C i E.

Chodź medycyna radzi sobie coraz lepiej i widnieje teraz moda na zdrowy styl życia oraz uprawianie sportu są w stanie utrzymać dłużej przy życiu swój organizm. Pomimo tego nie prędko doczekamy się powszechnego świętowania 150 urodzin. Chodź wizja długiego życia kusi i każdy o niej marzy, trzeba się zastanowić czy aspekty medyczne są jedyną przeszkodą do przeskoczenia.


Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Dlaczego się starzejemy? (1)

Legnarek
Legnarek 10-05-2013 13:01

Tak było nam sądzone

1

No, w takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się danym nam czasem i z niego dobrze korzystać!:)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze