Szukaj

Jak funkcjonuje gospodarka hormonalna w starszym wieku?

Podziel się
Komentarze0

Warto pamiętać, że z wiekiem działanie gospodarki hormonalnej ulegać będzie spowolnieniu, a co za tym idzie, częściej niż wcześniej, pojawiać się będą zaburzenia tej sfery funkcjonowania układu człowieka.

Jak funkcjonuje gospodarka hormonalna w starszym wieku?


Pierwsze oznaki starzenia zaczynają się już w wieku 30 lat!

Proces starzenia się organizmu rozpoczyna się już w wieku około 30 lat, a okres starczy przypada na wiek mniej więcej 60. W tym procesie niezwykle ważną funkcję spełniają hormony – substancje odpowiedzialne za przebieg procesów metabolicznych, rozwój i wzrost, a także rozmnażanie się organizmów. Za produkowanie hormonów odpowiedzialne są gruczoły wydzielania wewnętrznego (narządy i tkanki). Warto więc zwrócić uwagę szczególnie na te, które będą wpływać na powstawanie różnych chorób w wieku starszym.

Regularne badania to podstawa!

Przysadka mózgowa, która kontroluje funkcje tarczycy, jajników, jąder oraz sutków, może zmniejszać się z wiekiem, co powoduje np. somatopauzę, czyli chorobę związaną ze zmniejszeniem wydzielania hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową.

Ważne jest, żeby w podeszłym wieku regularnie badać tarczycę: pamiętajmy, że maleje jej wydolność oraz zapotrzebowanie na produkowane przez nią hormony. Osoba starsza powinna poddawać się regularnym badaniom ze względu na zwiększone ryzyko np. niedoczynności tarczycy. Z uwagi na często współistniejące choroby, np. serca, należy być szczególnie ostrożnym. Z niedoczynnością można walczyć stosunkowo łatwo – najczęściej przyjmując hormony tarczycy w postaci tabletek. Natomiast nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zawałów, depresji i osteoporozy.


Osteoporoza i cukrzyca najczęstszymi schorzeniami dotykającymi osoby starsze!

Częstą chorobą u osób starszych jest osteoporoza, która objawia się przez ubytek masy kostnej oraz zwiększoną podatność na złamania. Wynika to ze zmniejszenia wydolności gruczołów przytarczycznych, które mają wpływ na poziom wapnia i fosforu w kościach. Również często występującą chorobą jest adrenopauza, czyli zmniejszenie wydzielania androgenów nadnerczowych.

Cukrzyca jest kolejną dolegliwością, która dotyka osoby starsze. Z wiekiem trzustka zaczyna wydzielać coraz mniej insuliny, a we krwi zwiększa się stężenie glukozy. Wynika to z tego, że im jesteśmy starsi, tym nasze tkanki są coraz bardziej odporne na działanie insuliny. Stosowanie dużej ilości lekarstw sprzyja zaburzeniom gospodarki hormonalnej, szczególnie tych związanych z nadciśnieniem.


Kolejnymi procesami starzenia się związanymi z gospodarką hormonalną jest menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Ilość hormonów odpowiedzialnych za rozmnażanie się spada z wiekiem. Konsekwencje tych procesów są często odczuwane bardzo negatywnie i towarzyszą im uciążliwe dolegliwości. Powinniśmy być jednak na to przygotowani, są to całkiem naturalne procesy i czekają każdego z nas. W dzisiejszych czasach istnieje wiele lekarstw, które mogą pomóc w zwalczeniu przykrych objawów  meno/andropauzy.

Zanik życia seksualnego? –To mit!

Bardzo często spotykamy się z poglądem, że w okresie przekwitania gwałtownie spada zainteresowanie życiem erotycznym. Nic bardziej mylnego! Owszem, hormony odpowiedzialne za narządy rozrodcze nie działają już tak, jak powinny,gdyż z wiekiem zażywamy coraz więcej lekarstw, a i sprawność seksualna się zmniejsza, jednakże wiek nie jest główną przyczyną impotencji. Może nią być poziom aktywności seksualnej w wieku dojrzałym, skutki przebytych chorób przewlekłych, przemęczenie fizyczne i psychiczne. Według przeprowadzonych badań, nie istnieje taki wiek, w którym nagle zanika życie seksualne. Może się więc to stać w wieku młodym, dojrzałym, ale równie dobrze może nigdy nie nastąpić. Dużo zależy od podejścia indywidualnej osoby. Aktywność seksualna u osób starszych często budzi nieprzychylność ze strony otoczenia, a nawet drwiny. Nie poddawajmy się temu! Każdy człowiek ma prawo do doświadczania przyjemności, a współżycie seksualne nie jest wyłącznie domeną ludzi młodych.

Śmiech to zdrowie!

Śmiech i aktywność fizyczna są jednymi z głównych bodźców, które powodują wydzielanie endorfiny. Potocznie mówi się, że endorfina jest hormonem szczęścia. I rzeczywiście, hormon ten wywołuje dobre samopoczucie i ogólne zadowolenie. Poza tym jest naturalną morfiną organizmu – działa przeciwbólowo. Dlatego, kiedy inne hormony „zawodzą”, możemy mieć wpływ na wydzielanie jednego z najważniejszych, a tym samym poprawić ogólną kondycję organizmu.


Autor:

Dorota Bucka

Komentarze do: Jak funkcjonuje gospodarka hormonalna w starszym wieku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz