Szukaj

Spada liczba zgonów z powodu nowotworów, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Poziomy śmierci z powodu raka w dalszym ciągu spadają, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w ciągu ostatnich lat, jak podaje nowy raport sporządzony w Stanach Zjednoczonych. W latach 2004 – 2008, poziom śmierci z powodu raka spadł o 1,6% rocznie dla kobiet, a także o 1,8% dla mężczyzn. W sumie, poziom zachorowalności na raka w tym okresie był stabilny dla kobiet, a spadł o 0,6% na rok dla mężczyzn, dodaje jeszcze nowy raport sporządzony przez American Cancer Society. Aczkolwiek, proporcje nowych przypadków kilku nowych specyficznych nowotworów, włączając w to raka trzustki i czerniaka złośliwego, ciągle rosną, dodają jeszcze badacze.

W 2012 roku, ponad 577 000 ludzi w Stanach Zjednoczonych umrze z powodu raka. A ponad 1 600 000 osób zostanie zdiagnozowanych z tym kierunku, podaje nowy raport American Cancer Society. 

Raport ten, o którym ciągle tutaj mowa, jest publikowany co roku, a dostępny jest w wersji on line A Cancer Journal for Clinicians, z dnia 4 stycznia 2011 roku.

Co jeszcze zawiera raport?

– proporcje zgonów w dalszym ciągu spadały w latach 2004 – 2008 dla czterech głównych nowotworów: rak płuc, rak jelita grubego, rak piersi, rak prostaty. Dodatkowo, spadek poziomu zgonów z powodu raka piersi wyniósł dla kobiet 34%; natomiast spadek poziomu zgonów z powodu raka prostaty wyniósł 40% dla mężczyzn.

– około 1 024 000 zgonów z powodu nowotworów (291 000 dla kobiet i 733 000 dla mężczyzn) zostało odnotowanych w latach 1991 – 2008, jako odzwierciedlenie osiemnastu lat stałego spadku proporcji zgonów związanych z rakiem.


– w porównaniu do rasy białej, czarni Amerykanie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają mniejsze szanse na przeżycie, kiedy diagnoza raka zostanie postawiona. Poziom przeżycia pięciu lat po postawieniu diagnozy jest niższy dla Afroamerykanów niż dla Białych, dla każdego stadium diagnozy, dla blisko każdego typu nowotworu.


– dalsze spadki poziomów zgonów z powodu raka można przyśpieszyć dzięki zastosowaniu istniejącej wiedzy na temat nowotworów do wszystkich segementów populacji, z położeniem szczególnego nacisku na te grupy, które są w najgorszym położeniu społeczno-ekonomicznym.

Nie dotyczy to wszystkich typów raka

Specjalna sekcja omawianego raportu skupia się również na nowotworach, dla których poziomy zachorowalności wzrastają. Raport wymienia tutaj więc raka trzustki, raka wątroby, raka tarczycy, tak samo jak i raka skóry, czyli czerniaka złośliwego. Mowa również o raku gruczołowym przełyku oraz o niektórych typach raka jamy ustnej i gardła, które są związane z wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

Przyczyny wzrostu tych poziomów nie są jeszcze całkowicie znane. Część tego wzrostu może być związana z rosnącą prewalencją otyłości, tak samo jak i z większym poziomem wczesnego wykrywania niektórych nowotworów.

Te rosnące tendencje podkreślą również coraz większy ciężar raka, związny z rozszerzającą się populacją i ze starzeniem populacji, przestrzega raport.

Prace te zostały oparte na danych pochodzących z amerykańskiego narodowego instytutu raka (National Cancer Institute) oraz z amerykańskich centrów kontroli i prewencji chorób CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Oczekiwane liczby nowych przypadków raka oraz zgonów z nimi związanych należy jednak brać ostrożnie, ponieważ szacunki te są oparte na statystycznych modelach i mogą zmieniać się znacząco z roku na rok, według omawianego tutaj raportu.

Komentarze do: Spada liczba zgonów z powodu nowotworów, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz