Szukaj

Służby interwencyjne w Kanadzie nawołują do ponownego wprowadzenia zajęć z edukacji seksualnej w szkole

Podziel się
Komentarze0

W kierunku nowej kanadyjskiej minister edukacji, Line Beauchamp, napływa wiele interpelacji od osób działających w środowisku szkolnym oraz w środowisku służby zdrowia, nawołujących do tego, aby wprowadziła znowu zajęcia z edukacji seksualnej w szkole. Zajęcia te, wcześniej zintegrowane z programem kształcenia personalnego oraz społecznego, zostały zlikwidowane w 2001 roku.Doktor Réjean Thomas, bardzo dobrzez znany ze swoich działań społecznych w Quebeku oraz na całym świecie, a także Federacja Kobiet w Quebeku (FFQ), figurują pośród tych, którzy żądają powrotu zajęć z wychowania seksualnego do szkół. Jako koronny argument za przywróceniem tych zajęć, przywołują oni przede wszystkim znaczny wzrost liczby infekcji przenoszonych drogą płciową, a także znaczy wzrost liczby niechcianych ciąż u natolatków.

Na konferencji prasowej w Montrealu, doktor Thomas stwierdził, że zachowania seksualne młodych ludzi drastycznie się zmieniły w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Réjean Thomas dorzucił, iż z jego obserwacji środowiskowych wynika, iż użycie prezerwatywy nie jest już tak powszechne i cenione jak kiedyś. Według doktora Thomasa, młodzi ludzie w ogóle już nie czują się zażenowani tym, kiedy muszą przyznać, że zdarzają im się stosunki seksualne bez zabezpieczenia. Jego zdaniem, sytuacja dziesięć lat temu wyglądała zupełnie inaczej.

Zobacz również:Przewodnicząca Federacji Kobiet w Quebeku, pani Alexa Conradi, zwróciła ze swej strony uwagę na wzrost ilości zakażeń dwoinką rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), zwanej także czasem gonokokiem. Przewodnicząca FFQ podkreśla także, iż w latach 2004-2008 odnotowano pięć razy więcej przypadków takich zakażeń u kobiet, w szczególności u młodych dziewczyn, w wieku 15-24 lat. Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia oraz Służb Socjalnych.


Pani Alexa Conradi dorzuca również, że kliniki dla młodzieży (kliniki, które kierują się do młodych ludzi w wieku 12-24 lat) oraz pielęgniarki szkolne mają coraz więcej pracy, ze względu na coraz większą liczbę zgłaszających się do nich młodych ludzi.

Pani Alexa Conradi sądzi, iż należy przywrócić zajęcia z wychowania seksualnego także do szkół podstawowych, pod warunkiem, że przekazywana wiedza będzie brała pod uwagę wiek uczniów.

Przewodnicząca Federacji Kobiet w Quebeku szacuje, iż nauczany materiał pozwoli lepiej uzbroić młodych ludzi przeciwko presjom, jakim mogą być oni poddani w przyszłości. Presjom, które są charakterystyczne szczególnie dla wieku nastoletniego.

Natomiast pani Rosa Pires z Centrum pomocy i walki z agresją o charakterze seksualnym w Quebeku (RQCALACS), mówi, iż należy brać pod uwagę to, iż środowisko młodych ludzi ma wyjątkowo silne seksualne oblicze. Pani Rosa Pires podkreśla, że zbyt dużo młodych ludzi wiedzę na temat seksualności czerpie z internetu oraz różnego rodzaju gazet.

Pani Rosa Pires sądzi więc, że rząd powinien wdrożyć programy, oparte na solidnym, adekwatnym materiale oraz na osobach dobrze przygotowanych, pozwalające szkołom wziąć w końcu odpowiedzialność za edukację seksualną.

Interpelacje te otrzymają wsparcie uczestniczek przyszłego Światowego Marszu Kobiet, który odbędzie się w Quebeku w dniu 14 października 2010 roku.

Komentarze do: Służby interwencyjne w Kanadzie nawołują do ponownego wprowadzenia zajęć z edukacji seksualnej w szkole

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz