Szukaj

Skóra oraz system immunologiczny wpływają na gospodarkę solną organizmu, a także regulują ciśnienie krwi

Podziel się
Komentarze0

Wysokie ciśnienie krwi może wiązać się z wieloma chorobami serca, które przyczyniają się do śmierci wielu osób zamieszkujących kraje wysokorozwinięte. Spożywanie dużych ilości soli przez długi okres czasu może stać się czynnikiem wysokiego ryzyka, jednak nie każdy rodzaj ciśnienia krwi jest związany z ilością soli w organizmie. Kwestia ta od dawna niezwykle fascynowała naukowców. Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez profesora Jensa Titze’a rzucają nowe światło na nieznane dotąd mechanizmy zachodzące w organizmie.- Skóra oraz system immunologiczny ogrywają ważną rolę w regulacji poziomu sodu oraz nawodnienia organizmu - zauważył Titze w trakcie pierwszego ECRC „Franz-Volhard” Sympozjum w Max Delbrück Center for Molecular Medicine (MDC) Berlin-Buch and Charité - Universitätsmedizin Berlin, które odbyło się 7 września 2012r. w Berlinie.

Gospodarka wodna oraz solna organizmu ma niezwykle duży wpływ na wysokość ciśnienia krwi. Decydujące znaczenie mają nerki, które regulują ilość wody, która jest zatrzymywana oraz wydalana z organizmu. Tym samym regulują przepływ krwi, a co za tym idzie - wpływają na ciśnienie krwi.

Jednakże najnowsze odkrycia profesora Titze’a wykazały, że organy oraz poszczególne systemy, które dotychczas nie były wiązane z wodą i gospodarką solną mają wpływ na wysokość ciśnienia krwi: są nimi skóra oraz system immunologiczny.

Profesor Titze wykazał, że sód może być magazynowany w skórze. - Okazało się, że poziom sodu w skórze może być znacznie wyższy niż we krwi. Oznacza to, że nerki nie są jedynymi organami regulującymi ilość sodu w organizmie. Muszą występować więc inne, dodatkowe mechanizmy - tłumaczył naukowiec.

Jego grupa badawcza zaobserwowała, że system immunologiczny odgrywa niezwykle istotną rolę w całym procesie. Specyficzne komórki immunologiczne - makrofagi (grek. “duzi zjadacze”) - rozpoznają poziom sodu w skórze. Następnie aktywują gen, który przyczynia się do wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF-C).

VEGF-C kontroluje wzrost naczyń limfatycznych transportujących sód oraz płyny. Jeśli czynnik ten jest uwalniany w większych ilościach, naczynia limfatyczne rozwijają się w skórze i sprawiają, że sód może być odprowadzany ponownie.

Badacze przeprowadzili szereg badań na zwierzętach, starając się blokować owe mechanizmy. W efekcie: szczury i myszy poddawane eksperymentowi miały podwyższone ciśnienie krwi.

- Komórki immunologiczne okazały się regulować poziom soli w organizmie oraz ciśnienie krwi - powiedział profesor Titze - W związku z tym, dane z pierwszych badań klinicznych pokazują, że wysoki poziom soli w organizmie jest odprowadzany do skóry u tych pacjentów, u których zaobserwowano wysokie ciśnienie krwi.

Komentarze do: Skóra oraz system immunologiczny wpływają na gospodarkę solną organizmu, a także regulują ciśnienie krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz