Szukaj

Twoja skóra w ciąży

Podziel się
Komentarze0

W czasie ciąży w twoim organizmie następuje wiele zmian. Okres dziewięciu miesięcy wpływa na każdy centymetr twojego ciała, a więc i na skórę. Przyszła mama już od pierwszych tygodni może zauważyć widoczne na niej zmiany, które będą sygnalizować ciąże.

Bardzo ważne jest, w tym okresie odpowiednia dbałość o stan swojej skóry, gdyż staje się ona bardziej wrażliwa i łatwiej ulega podrażnieniom. Pamiętaj jednak, że czym więcej troski włożysz w jej pielęgnację, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz wyglądać olśniewająco.

Czego możesz się spodziewać w ciąży?


Jednym z objawów spodziewającego się dziecka jest pojawienie się czarnej linii, biegnącej od łona przez środek brzucha. Spowodowane jest to działaniem hormonów ciążowych. Linia ta istnieje przez całe życie kobiety, tylko w czasie ciąży ma bardziej intensywny kolor. Jest ona mocniej zauważalna u kobiet z ciemniejszą karnacją, niż u mam o jasnym kolorycie skóry. Zazwyczaj pojawia się ona w drugim trymestrze ciąży i zanika w kilka miesięcy po porodzie.

W niektórych przesądach można doszukać się związku, pomiędzy długością kreski a płcią dziecka. Według nich jeżeli sięga ona do pępka, kobieta urodzi córkę, zaś gdy ciągnie się ona do wyrostka mieczykowatego możesz spodziewać się syna.

Kolejną zmianą na skórze w czasie ciąży są pojawiające się przebarwienia. Wiele przyszłych mam może zauważyć, jak pigmentacja skóry staje się ciemniejsza. Wszystkie pieprzyki, czy pieg w ciąży będą bardziej wyraźne. Jeżeli spodziewasz się dziecka w miesiącach letnich postaraj się zabezpieczyć swoja skórę odpowiednimi kremami z filtrem UV. Nie narażaj jej na zbyt długotrwałe działanie promieni słonecznych.  

Wiele przyszłych mam, zwłaszcza tych o ciemniejszym kolorycie skóry, może mieć problem z pojawiającymi się plamami skórnymi. Tak zwana maska ciążowa (chloasma) występuje zazwyczaj na nosie, policzkach lub czole. Może wyglądać nieestetycznie i powodować dyskomfort u kobiety spodziewającej się dziecka. Problem, w tym że nie powinno się stosować, żadnych kremów oraz maści wybielających, żeby pozbyć się tej dolegliwości. Dobra jednak wiadomość jest taka, że zanika ona po porodzie. Na razie możesz wysypkę zakryć korektorem lub podkładem.


Hormony ciążowe oprócz tego, że pozwalają na prawidłowe rozwijanie się twojego maleństwa, mogą niekorzystnie wpływać na twój wygląd. Ubocznym efektem ich działania oraz przyspieszonego przepływu krwi w organizmie przyszłej mamy jest zaczerwienienie dłoni oraz stóp. Plamy takie mogą niekiedy wywołać swędzenie, co stanie się uciążliwe dla przyszłej mamy. Dobrą radą dla kobiety jest unikanie gorących kąpieli oraz wszelkich substancji, które mogą powodować podrażnienia skóry. Zapytaj w aptece o środki, które pomogą ci w walce z tą dolegliwością. Oczywiście jak większość objawów ciążowych znikną one po porodzie.

Wszelkie wysypki skórne, mogą powodować kosmetyki, które wcześniej używałaś. Pamiętaj, że twoja skóra jest teraz bardziej wrażliwa, dlatego warto odpowiednio dobierać rodzaje środki pielęgnacyjne w czasie ciąży. Jeżeli nawet po zmianie kosmetyków, wysypka będzie się utrzymywać w dłuższym czasie poinformuj o tym swojego lekarze, gdyż może to być objaw jakieś poważniejszej dolegliwości ciążowej.

Podwyższony poziom hormonów, może także wpłynąć na zmniejszoną produkcję łoju. Jest to dobra wiadomość dla kobiet o tłustej cerze, gdyż znikną im wszelkie wypryski, zaś włosy przestaną się przetłuszczać. Problem pojawi się u kobiet o skłonnościach do cery suchej. W tym wypadku może stać się ona jeszcze bardziej przesuszona. Nie jest to zadowalająca wiadomość, gdyż taka skóra jest bardziej podatna na alergie oraz częściej ulega podrażnieniom. Możesz stać się szorstka oraz zacząć się łuszczyć. Spróbuj z tym walczyć, za pomocą balsamów nawilżających, które nie są zabronione kobietom w ciąży.

Często kobieta w ciąży może zauważyć pojawienie się u niej potówek. Chociaż ta dolegliwość kojarzy nam się z wczesnym rozwojem noworodka, to również może się pojawić u ciężarnej. Potówki pojawiają się na skutek przegrzania organizmu oraz gdy ciało ulega nadmiernemu poceniu. Zazwyczaj miejscem ich występowania są piersi oraz skóra pod nimi, a także dolna część brzucha. Jeżeli ci one dokuczają staraj stosować sobie zimne okłady oraz pokrywać miejsca występowania potówki zasypką, zminimalizuje to uczucie pieczenia oraz będzie działać kojąco na skórę.

Możesz jeszcze doświadczyć wiele innych zmian skórnych jak np. pojawiające się pajączki naczyniowe czy rozstępy. Wszystko to jest związane z wydzielanymi hormonami oraz nadmiernym rozciąganiem skóry w czasie ciąży.

Piękna cera oraz jędrna skóra może jednak być w zasięgu twojej ręki. Jak już wcześniej było wspomniane trzeba o nią odpowiednio dbać, by zawsze była pełna blasku. Czasami ciąża wręcz sprzyja urodzie, co może także wpłynąć pozytywnie na twoje samopoczucie. Musimy jednak sobie zdać sprawę, z tego, że cały organizm kobiety jest obciążony rozwijającym się dzieckiem, dlatego często nie wyglądamy tak pięknie jakbyśmy chcieli. Przyszła mam nie powinna jednak, aż tak bardzo zwracać na to uwagę, w końcu dla swojego mężczyzny będzie i tak najpiękniejsza kobietą pod słońcem. Nic tak bowiem nie przyciąga, jak kobieta z brzuszkiem.

Komentarze do: Twoja skóra w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz