Szukaj

Ile bakterii żyje w tobie?

Podziel się
Komentarze0

Dokładnie w tym momencie w twoim organizmie żyje kilkadziesiąt tysięcy mikro bakterii – zgodnie z badaniami międzynarodowego zespołu naukowców, który został powołany by odkryć tę nieznaną liczbę.

Ile bakterii żyje w tobie?

Właśnie w tej sekundzie w twoim ciele roi się od maleńkich stworzeń takich jak pajęcze bakteriofagi (inaczej: „pożeracze bakterii”) czy mikroskopijne pasożyty. Po raz pierwszy naukowcy skatalogowali 10 tysięcy gatunków mikroorganizmów żyjących w różnych obszarach organizmu i przestawili wyniki swoich badań do publicznej wiadomości.

Czego dokładnie dokonali uczeni?

W ciągu doby na ludzki organizm oddziałują niezliczone zarazki i bakterie, niezależnie od tego, czy znajdują się w naszych ustach czy poruszają się po naszej skórze. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, ile dokładnie ich jest. Dlatego też, setki naukowców z całego świata wzięło udział w 5-letnich, wartych 173 milionów dolarów, badaniach na temat mikroskopijnych stworzeń, które zajmują każdy centymetr ludzkiego ciała, zarówno wewnątrz jak i poza ustrojem. Celem badań było stworzenie wykazu wszystkich szczepów bakterii, jakie żyją w ludzkim organizmie. Gdy zsumowano ich liczbę, okazało się, że w naszych ciałach żyje kilka kilogramów bakterii!

Co wynaleźli i po co to robią?


Odkryto również, że warunki takie jak temperatura ciała, środowisko kwasowe i działanie komórek organizmu wydają się wpływać na to, w której części ciała żyją poszczególne mikroorganizmy. W jelitach, na przykład, istnieje około 4000 gatunków bakterii, które wykorzystywane są m.in. do wytwarzania witamin i dostarczania związków przeciwzapalnych. W kobiecej pochwie natomiast, występuje ich jedynie około 300. „Osiedlanie się” tych bakterii zależne jest w dużym stopniu od tego, czego organizm potrzebuje. Mniejsza liczba bakterii w pochwie pomaga zapewnić zdrowy rozwój dziecka w okresie ciąży, aby urodziło się z mniejszym ryzykiem zakażenia. Duże skupiska bakterii występują także na naszej skórze, w uszach, oczach, a nawet w płucach.


Masa całej flory bakteryjnej naszego organizmu wynosi w sumie, aż 2 kg! Drobne organizmy liczebnie przewyższają ilość naszych komórek w stosunku 10:1. Wewnątrz nas istnieją dosłownie biliony stworzeń takich jak: pierwotniaki, paciorkowce, gronkowce, archeowce, pasożyty czy drożdże. Ignorowanie ich obecności daje nam niepełne zrozumienie tego, jak funkcjonuje ludzkie ciało.

Czy którekolwiek z mikroorganizmów są niebezpieczne?


- W przeważającej części są bardzo łagodne – mówi Michael Zima. Mają one na nas wręcz zbawienny wpływ. W szczególności dotyczy to flory bakteryjnej występującej w przewodzie pokarmowym. Bakterie spożywają te składniki pożywienia, których nasz organizm nie jest w stanie rozłożyć. Ponadto, drobnoustroje, które żyją w naszym ciele, stanowią naturalną barierę ochronną przed atakującymi nas z zewnątrz bakteriami.

Tylko niewielka część z nich może prowadzić do rozwoju chorób, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością. Niektóre z nich wytwarzają kwasy, których nadmiar może wyniszczyć komórki organizmu. Jeśli układ immunologiczny nie jest w stanie powstrzymać nadmiernego rozmnażania bakterii, po naszym ciele rozprzestrzeniają się toksyny, wywołując choroby (np. zapalenia ropne skóry, przewlekłe biegunki, wymioty, infekcje ucha, próchnica, zapalenie opon mózgowych). Dr Phillipp Tarr, jeden z czołowych badaczy z Uniwersytety w Waszyngtonie (St Louis), mówi – Bakterie te są aktywne metabolicznie. Musimy liczyć się z nimi tak samo, jak liczymy się z całym ekosystemem.

Opracowała:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Ile bakterii żyje w tobie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz