Szukaj

Jak odpowiednio przygotować ciało do opalania?

Podziel się
Komentarze0

Muśnięta słońcem skóra przepięknie prezentuje się w wakacyjne dni. Czekamy z niecierpliwością na chwile, kiedy będziemy mogły pochwalić się swoim opalonym ciałem na plaży lub basenie. Należy jednak pamiętać, że lekceważenie szkodliwości promieni UV może przynieść nieodwracalne skutki.

Jak odpowiednio przygotować ciało do opalania?

Chcąc uniknąć tych konsekwencji, należy w odpowiedni sposób przygotować naszą skórę na gorące, słoneczne dni.

Bezmyślne leżenie na słońcu bez wystarczającej ochrony oznacza zwiększone ryzyko powstania nowotworów, w tym raka skóry. Grozi nam również powstanie zmarszczek, bruzd i przebarwień. Długotrwała ekspozycja na UV powoduje wysuszenie i podrażnienie skóry oraz jej przyśpieszone starzenie się. Nie wolno również lekceważyć odpowiedniej ochrony oczu – słońce może uszkodzić siatkówkę oka oraz doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych efektów nasłonecznienia?

Możemy rozpocząć przygotowania już na kilka tygodni przed okresem letnim. Pomoże nam w tym zwiększenie dawki mikroelementów i witamin, szczególnie C i E. Powinniśmy zadbać o wzmocnienie melaniny, ponieważ tworzy ona warstwę ochronną na naszej skórze. Jeśli posiadamy jasną karnację, najlepiej już na 2-3 miesiące przed urlopem zacząć spożywać marchewki i pomidory – pod każdą postacią. Dużo likopenu, czyli antyutleniacza, zawierają sosy pomidorowe. Możemy również przyjmować tabletki z betakarotenem. Dostarczy on organizmowi niezbędnych substancji walczących z wolnymi rodnikami, których ilość w organizmie wzrasta pod wpływem działania promieni słonecznych i powoduje starzenie się skóry. Istnieje możliwość zakupu kapsułek wspomagających opalanie. Wzmocnią one odporność na szkodliwość promieni UV i sprawią, że twoja opalenizna będzie mocniejsza i trwalsza.

Stopniowo zwiększając dawkę nasłonecznienia, przygotujesz skórę do opalania. Na początku ogranicz opalanie do 10-15 minut. Staraj się unikać słońca w godzinach między 12-15. W południe słońce świeci najintensywniej, co oznacza, że przynosi największe szkody nie tylko dla naszej skóry, ale też dla organizmu. Należy również przyjmować wtedy dużą ilość płynów, by nie odwodnić organizmu.


Jeśli chcemy uzyskać równomierną opaleniznę, na kilka dni przed opalaniem warto zrobić peeling całego ciała. Kup preparat odpowiednio dopasowany do rodzaju twojej skóry. Jeśli jest wrażliwa  wybierz delikatny specyfik, aby uniknąć podrażnień. Musimy zadbać też o odpowiednie nawilżenie. Nasza skóra wtedy będzie miała ładny odcień i aksamitny wygląd. Używaj kremów intensywnie nawilżających lub sięgnij bo balsamy i maski do ciała. Skóra potrzebuje nawilżenia również od środka, dlatego też należy pić około 2/3l wody dziennie.


Kremy z filtrem – podstawa bezpiecznego opalania!

Koniecznie musisz zakupić dobry krem chroniący skórę przed szkodliwym napromieniowaniem! Musi być dostosowany do fenotypu i rodzaju twojej skóry. Najlepiej zakupić kosmetyk z wysokim filtrem, np. SPF 50.  Najlepsze kosmetyki ochronne muszą bezwzględnie zawierać dwa rodzaje filtrów – przeciw promieniom UVA i UVB. Preparat nakładamy na czystą, suchą skórę 30 minut przed wyjściem na słońce. Czynność tą należy powtarzać co kilka godzin oraz za każdym razem, gdy wychodzimy z wody. Delikatne partie ciała, takie jak nos, szyja, ramiona, smaruj  co godzinę. Dla osób, które posiadają wrażliwą lub skłonną do alergii skórę najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie kosmetyku w aptece. Takie kremy posiadają nie tylko wysokie filtry, ale także składniki łagodzące.

Uwaga! Przebywając na plaży nie zapominaj o odpowiedniej ochronie skóry głowy i włosów. Pomoże Ci w tym nakrycie głowy (np. kapelusz, chusta) oraz szampony i odżywki z filtrami.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Po powrocie z plaży nasza skóra również potrzebować będzie odpowiedniej pielęgnacji. Należy wówczas nałożyć na skórę krem, żel lub mleczko przeznaczone do skóry podrażnionej słońcem. Takie kosmetyki rewelacyjnie chłodzą i zwalczają zaczerwienienia. Nanoś je grubą warstwą na oczyszczoną skórę, wtedy najlepiej się wchłoną a ich działanie będzie prawidłowe. Nie powinniśmy również zapominać o jej nawilżeniu! 

NIGDY nie lekceważ tego, jeśli skóra jest mocno podrażniona, występują na niej mocne przebarwienia i bąble! Należy wtedy koniecznie udać się do lekarza.

W utrzymaniu wakacyjnej, naturalnej opalenizny pomogą Ci balsamy samoopalające i brązujące. Na opalonej skórze nie wystąpią przebarwienia ani sztuczny, pomarańczowy kolor. Możesz zdecydować się również na doustne przyjmowanie suplementów wspomagających zatrzymanie złotego koloru skóry.

Stosując się do zasad zdrowego i bezpiecznego opalania, uzyskamy piękną opaleniznę bez negatywnych efektów nasłoneczniania. Zadbajmy o ochronę naszego ciała i cieszmy się wakacyjnym słońcem!


Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Jak odpowiednio przygotować ciało do opalania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz