Szukaj

Domowe sposoby na pieprzyki

Podziel się
Komentarze0

Pieprzyk jest rodzajem znamienia, który definiuje się jako wrodzoną nieprawidłowość na skórze. Zalicza się go do grupy znamion melanocytowyc, ponieważ komórki pigmentowe tworzące znamię wytwarzają ciemny barwnik – melaninę.

Domowe sposoby na pieprzyki

Komórki te znajdują się na całym ciele, ale w przeciwieństwie do pieprzyka są one na nim równomiernie rozmieszczone – pieprzyk jest miejscem na skórze, które skupia melanocyty.

Jak powstają pieprzyki?


Większość pieprzyków nabywa się w dzieciństwie lub też tworzą się jeszcze podczas życia płodowego. Mogą się jednak pojawić również w późniejszym wieku. Najczęściej przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, które stymulują komórki.

Istnieje również zagrożenie związane z pojawieniem się pieprzyka, ktory w niektórych przypadkach może być oznaką nowotworu.

Niektóre pieprzyki są tak małe i niezauważalne, że człowiek często nawet nie wie o ich posiadaniu. Przeciętna osoba ma na swoim ciele od 10 do 40 pieprzyków. Najczęściej są one zlokalizowane na rękach, ramionach, plecach, klatce piersiowej, twarzy oraz szyi.

Zagrożenie związane z pieprzykami

Małe i płaskie pieprzyki zwykle nie są groźne. Czasem może się jednak zdarzyć, że zaczną się one powiększać – jest to pierwsza oznaka nieprawidłowości.


Może również dojść do stanu zapalnego w obrębie pieprzyka, nabierze on nieregularnych kształtów, pociemnieje, zacznie krwawić lub swędzieć. W takich przypadkach należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą, ponieważ takie objawy mogą być zwiastunem choroby nowotworowej.


Usuwanie pieprzyków


Coraz więcej osób decyduje się na usuwanie pieprzyków zarówno ze względów medycznych jak i estetycznych. Lekarze zalecają pozbycie się pieprzyków, które niosą ze sobą ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej podczas zabiegu chirurgicznego. Pozostałe pieprzyki można usunąć samemu, za pomocą sprawdzonych domowych sposobów.

1. CZOSNEK
– należy przykleić plastrem plasterek czosnku na pieprzyk i nosić go przez 24 godziny. Po upłynięciu tego czasu należy przyłożyć kolejny plasterek.

2. MNISZEK LEKARSKI
– w łodydze mniszka znajduje się białe mleczko, którym należy smarować pieprzyki raz dziennie. Jest to kuracja działająca dość wolno, dlatego wymaga sporej cierpliwości.

3. SOK Z CYTRYNY
– należy smarować kilka razy dziennie pieprzyki wyciśniętym sokiem.

4. JODYNA – szybki sposób na pozbycie się pieprzyków. Wystarczy ją tylko regularnie wcierać.

5. PASTA Z SIEMIENIA I MIODU – należy wymieszać łyżkę zmielonego siemienia, łyżkę oleju z siemienia i łyżeczkę miodu. Miksturę należy nakładać codziennie na miejsca pokryte pieprzykami.

6. ANANAS – również szybko działający sposób. Należy przecierać pieprzyki świeżymi kawałkami ananasa.

7. SODA I OLEJ RYCYNOWY – należy dodać szczyptę sody do oleju rycynowego i nakładać go codziennie przed snem.

Domowe sposoby są zazwyczaj bezpieczne w stosowaniu, jednak mimo to przed rozpoczęciem kuracji należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.


Komentarze do: Domowe sposoby na pieprzyki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz