Szukaj

Skaza białkowa u dorosłych

Skaza białkowa u dorosłych jest coraz częstszym schorzeniem, choć zazwyczaj borykają się z nią dzieci. W większości przypadków choroba ta zanika samoistnie w okolicach drugiego roku życia, jednak u wielu osób skaza białkowa będzie utrzymywać się całe życie. Najskuteczniejszą metodą walki ze skazą białkową u dorosłych jest odpowiednia dieta, która jest zaliczana do diet eliminacyjnych.

Skaza białkowa u dorosłych

Termin skaza białkowa jest powszechnie używany w środowisku niemedycznym. Specjaliści zamiast tego określenia wolą używać pojęcia alergii pokarmowej. Przyczyną skazy białkowej u dorosłych jest nietolerancja niektórych produktów spożywczych zawierających białko. Do najpopularniejszych zalicza się oczywiście krowie mleko, jednak skaza białkowa u dorosłych powodowana jest również przez inne produkty zawierające białko.

Czym jest skaza białkowa u dorosłych

Przez lekarzy skaza jest rozumiana jako genetyczna skłonność do alergii, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zalicza się do niej atopowe zapalenie skóry, alergię na pokarmy, alergiczny nieżyt nosa oraz astmę atopową.

U osób cierpiących na skazę białkową, spożywane białko nie jest trawione, ponieważ organizm ma trudność z rozbiciem go na aminokwasy. Traktowane jest jako zbędny produkt przemiany materii, co powoduje problemy ze strony układu pokarmowego i objawy dermatologiczne.

Objawy skazy białkowej u dorosłych

U dorosłych ze skazą białkową, obok dolegliwości ze strony układu trawiennego, pojawiają się wypryski skórne, które mogą obejmować skórę całego ciała. Krostki mają kolor czerwony i swędzą, co powoduje, że skaza białkowa jest często mylona z atopowym zapaleniem skóry.

Leczenie skazy białkowej u dorosłych - dieta

Skaza białkowa jest chorobą, której wyleczenie jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie eliminacyjnej. Ważne jest, aby pacjent konsekwentnie i stale stosował się do zaleceń lekarza, ponieważ nawet najmniejsze odstępstwo może spowodować nawrót objawów choroby.

Dieta polega na eliminacji niektórych produktów spożywczych. Wykluczenie mleka krowiego czy jego pochodnych jest raczej oczywiste, jednak nie tylko te produkty mogą nasilać objawy skazy białkowej.

Do produktów, które powinno się wyeliminować z diety zalicza się mleko wszystkich zwierząt (w tym kozie i owcze), mięso wołowe i wieprzowe, cielęcinę, jajka, a także owoce cytrusowe. Alergenami, które zaostrzają objawy skazy białkowej są między innymi orzechy, soja, owoce morza i ryby.

Osoby chore powinny zwracać szczególną uwagę na etykiety produktów, które potencjalnie mogą zawierać nietolerowane składniki. Zalicza się do nich przede wszystkim słodkości takie jak czekolada, batoniki, budynie i lody.

Dieta trwa średnio od sześciu do dwunastu miesięcy. Po tym okresie, stopniowo wprowadza się poszczególne produkty i obserwuje się reakcję organizmu. Istnieje duża szansa, że po zastosowaniu diety część zakazanych do tej pory składników będzie mogła wrócić na stałe do naszego jadłospisu.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Skaza białkowa u dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz