Szukaj

Ryzyko raka związane z wysokim poziomem witaminy B12?

Podziel się
Komentarze0

Witamina B12 jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pełni rolę regulatora wytwarzania erytrocytów. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ jej nadmierna ilość może doprowadzić do wystąpienia u pacjenta wyższego ryzyka rozwoju niektórych nowotworów. Taki wniosek opracowali badacze w Journal of National Cancer Institute.

Naukowcy postanowili ocenić związek między wysokim poziomem witaminy B12 a ryzykiem rozwoju raka. Jak się okazało, choroby hematologiczne występują częściej u osób z podwyższoną witaminą B12 oraz u tych, którzy nadużywają alkoholu i palą papierosy. Nie wzięto pod uwagę pacjentów chorych już na raka przed datą pomiaru osocza oraz tych, u których zastosowano terapię witaminą B12.

Badania trwały pięć lat, przy czym w pierwszym roku obserwacji zauważono u pacjentów wysoki poziom owego związku chemicznego w osoczu. Jak wywnioskowali specjaliści nie wynika on bezpośrednio ze spożycia witaminy B12, ale z jakiegoś nieznanego procesu, który zachodzi w naszym organizmie i który negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie.

Pozostaje pytanie czy witamina B12 faktycznie szkodzi naszemu zdrowiu? Oczywiście, że nie, natomiast należy uważać na ilość jej spożycia i formę przyjmowania. Co za dużo to niezdrowo!

Komentarze do: Ryzyko raka związane z wysokim poziomem witaminy B12?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz