Szukaj

Roślina inwazyjna pozwalająca zapobiec nowotworom

Podziel się
Komentarze0

Lekarstwo przeciwko cukrzycy, produkowane z rośliny uważanej w Kanadzie za inwazyjną, ma redukować również ryzyko raka, według badań przeprowadzonych przez uniwersytet w Montrealu (UdeM, Université de Montréal) oraz uniwersytet McGill (Université McGill).Następstwa tego odkrycia będą ogromne, wyjaśnia doktor Gerardo Ferbeyre, badacz w wydziału biochemii uniwersytetu Université de Montréal.

Przeprowadziliśmy nasze analizy w hodowli laboratoryjnej, na myszach. Trzeba jeszcze, żeby inni badacze przeprowadzili powtórnie prace badawcze na pacjentach i na osobach, które nie cierpią na cukrzycę. Badanie nasze zainteresowało się jedynie aspektem prewencyjnym i nieleczącym, powiedział jeszcze kanadyjski naukowiec.

Naukowcy kanadyjscy dostali podpowiedź od szkockich badaczy, którzy odkryli w 2005 roku, że ludzie chorujący na cukrzycę i leczeni metforminą, czyli lekiem powszechnie stosowanym już od ponad czterdziestu lat, i mało kosztownym co najważniejsze, mieli zadziwiająco niskie poziomy zachorowalności na nowotwory.


Od tej pory badacze bardzo zażarcie starali się dowiedzieć jak to jest możliwe, że ludzie chorujący na cukrzycę są mniej skłonni do zachorowania na raka.


Jak uważa doktor Gerardo Ferbeyre z Université de Montréal, metformina ma redukować poziom mutacji komórek. Innymi słowy – metformina nie pozwala chorobie na zaatakowanie DNA. Konkluzje z tych badań zostały ostatnio opublikowane w przeglądzie naukowym Cancer Prevention Research.

Wraz ze swoim kolegą z uniwersytetu, doktorem Michaelem Pollak, doktor Gerardo Ferbeyre wyjaśnia przede wszystkim, że metformina pozwala na redukcję poziomów ubocznej produkcji związanej z wytwarzaniem energii komórkowej. A ta uboczna produkcja uszkadza DNA.

Ponieważ mutacje komórkowe są przyczyną wszystkich rodzajów nowotworów, badacze mają wszystkie powody ku temu, żeby wierzyć, iż wszyscy mogą skorzystać z tego postepu medycznego. Tym bardziej, że z lekiem tym – z metforminą - nie ma związanych praktycznie żadnych działań ubocznych.

Możemy posługiwać się nią u ludzi z grup ryzyka, żeby zacząć, u palaczy oraz u ludzi otyłych, na przykład, mówi doktor Gerardo Ferbeyre. Ale jest jeszcze nieco za wcześnie, żeby wyrokować o wszystkim z pełną odpowiedzialnością. Musimy poczekać, aż zostanie zrealizowane chociaż jedno badanie kliniczne w tym temacie.

W ostatnim tygodniu, badacze z uniwersytetu Concordia (Université Concordia) odkryli z kolei, że istnieje pewien związek przeciwnowotworowy, który oszczędza komórki zdrowe. To również jest bardzo dobra nowina w dziedzinie walki z nowotworami.

Komentarze do: Roślina inwazyjna pozwalająca zapobiec nowotworom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz