Szukaj

Recykling ludzkich organów: lekarze próbowali już tego z wątrobą, sercem i nerkami

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że w naszych czasach możemy zrecyklingować praktycznie wszystko. Nawet nerki podarowane do transplantacji. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych, co jest chyba pierwszym udokumentowanym przypadkiem tego rodzaju w tym kraju, przeszczepiona nerka, która nie sprawdziła się u jednego pacjenta, została usunięta z jego organizmu, kiedy pacjent ciągle żył, i transplantowana innemu choremu.Oczywiście, od 1980 roku, odnotowano już inne przypadki, kiedy transplantowane organy były używane więcej niż jeden raz, ale jest to raczej rzadkie i przeprowadzane jedynie po śmierci pierwszego biorcy.

W 2009 roku, w Stanach Zjednoczonych, mężczyzna zmarł zaraz po tym, jak dostał nowe serce, a narząd był na tyle sprawny, że przeszczepiono go komuś innemu. W 2005 roku, doniesiono o trzech przypadkach ponownego użycia wątroby po tym, jak pierwszy dawca zmarł. W latach 1985 – 2005 dokonano około 11 podobnych interwencji.

Medyczna literatura wspomina również o przypadku z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w Hiszpanii przeszczepiono ponownie nerkę, a w Szwajcarii – serce.

Zazwyczaj, kiedy przeszczepiony organ zawodzi u żyjącego pacjenta, lekarze go wyrzucają. Ale ponieważ w Stanach Zjednoczonych ponad 73 000 ludzi czeka na przeszczep, niektórzy specjaliści stwierdzają, że lekarze powinni rozważać ponowne użycie niektórych organów, aby nieco skrócić tę listę.

Zapotrzebowanie na nerki jest ogromne, mówi doktor Lorenzo Gallo z uniwersytetu Northwestern University, specjalista od transplantacji. Ludzie umierają na dializach, oczekując na przeszczep nerek.


Na szczęście, tak się nie stało w przypadku dwójki całkowitych nieznajomych. Ten nadzwyczajny wypadek został opublikowany w najnowszym wydaniu New England Journal of Medicine.


Podarowana nerka wytrzymała jedynie dwa tygodnie u pierwszego pacjenta, 27-letniego mężczyzny. Ta sama choroba, która zniszczyła jego własne nerki, zaczęła niszczyć również nowy organ, podarowany mu przez jego siostrę. Mężczyzna był coraz bardziej chory, a lekarze musieli szybko zdecydować.

Z pozwoleniem pacjenta i jego siostry, nerka została usunięta i następnie przeczepiona 67-letniemu mężczyźnie. Usunięcie i ponowne przeszczepienie nerki miało miejsce w dniu 1 lipca 2011 roku. W ciągu dwóch kolejnych dni, transplantowana nerka odzyskała swoje funkcje.

Jak mówi doktor Lorenzo Gallon: jestem przekonany, że szkody zostały odwrócone. Młodszy człowiek ponownie wrócił do dializ i czeka na kolejną transplantację.

Aczkolwiek, ponowne użycie transplantowanego organu może być ryzykowne, ponieważ lekarze muszą sobie poradzić z zabliźnioną tkanką, która typowo powstaje wokół narządów, kiedy ciało dochodzi do siebie po operacji.

Bioetyk ze szkoły medycznej Albany Medica College, doktor Wayne Shelton stwierdza, że praktyka ta może podnosić kwestie etyczne. Lekarze muszą wiedzieć, że pacjent, który dostanie zużyty organ, rozumie całe zagrożenie, a także nie jest przymuszony do przyjęcia takiego narządu.

A ponieważ takie przypadki są bardzo rzadkie, nie ma właściwie danych na temat w jaki sposób pacjenci sobie radzą z recyklingowanymi narządami.

Doktor Jonathan Bromberg, dyrektor jednostki transplantacji w centrum medycznym University of Maryland Medical Center, mówi: podziwiam lekarzy z Northwestern University, ale nie uważam, żeby recykling narządów stał się powszechną praktyką, ponieważ raczej rzadko już wcześniej przeszczepiony organ może być na tyle zdrowy, żeby można go było zastować u kolejnego pacjenta.

Komentarze do: Recykling ludzkich organów: lekarze próbowali już tego z wątrobą, sercem i nerkami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz