Szukaj

Objawy kamicy nerkowej

Podziel się
Komentarze0

Kamienie nerkowe kojarzone są głównie z bólem. Jednak objawy kamicy nerkowej są bardzo zróżnicowane. Zobacz, skąd bierze się kamica nerkowa i jak ją rozpoznać.

Objawy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa (moczowa) to choroba, polegająca na powstawaniu złogów, potocznie zwanych kamieniami, w nerkach lub drogach moczowych. Tworzą się one wskutek wytrącania się związków chemicznych stanowiących prawidłowe lub patologiczne składniki obecne w moczu. Kamica nerkowa pojawia się w większości u mężczyzn. Łącznie jest to 1-2% populacji.

Objawy kamicy nerkowej

Zanim zaczniemy odczuwać jakiekolwiek symptomy związane z kamicą nerkowa, choroba może rozwijać się bezobjawowo. Zdarza się, że niewielkie „kamienie” mogą zostać bezbólowo wydalone z organizmu.
Objawy kamicy nerkowej są zależne od właściwości złogu; kształtu, wielkości, umiejscowienia w układzie moczowym. Najczęstszym objawem jest ostry ból odczuwalny w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pęcherza, cewki i wewnętrznej strony uda (kolka nerkowa).

Ból pojawia się nagle. Mogą towarzyszyć mu nudności, wymioty i wzdęcia. W większości przypadków choroba zaczyna się od kolki nerkowej. Jest to nagły silny, skurczowy ból porównywalny do bólów porodowych. Zdarza się jednak, że kobiety określają go jako mocniejszy.

Kolka powstaje wskutek przemieszczenia się zwoju z nerki do moczowodu, co może powodować podrażnienie lub całkowite zatkanie. Podczas wydalania mocz może zawierać krew. Jeżeli kamień nerkowy, który spowodował kolkę jest mniejszy niż 5mm, ból może trwać krótko i być może wystarczy przyjąć leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeżeli jednak kamień jest większy i zatka moczowód, kolka nerkowa może potrwać nawet kilka dni i konieczna będzie pomoc urologa.

Symptomy choroby są zróżnicowane, od nudności i wymiotów, przez ból kolkowy promieniujący od lędźwi aż do pachwiny, warg sromowych, czy jąder, aż do krwiomoczu, podwyższonej temperatury i zakażenia dróg moczowych. Pojawia się również ogólne osłabienie organizmu, uczucie rozbicia, parcie na mocz i pieczenie podczas wydalania.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na kamicę nerkową, powinniśmy spożywać dużą ilość płynów, zwłaszcza w okresie letnim, podczas gorączki i prac fizycznych. Zadbajmy również o odpowiednią dietę, ograniczmy produkty mięsne oraz sól, ale spożywajmy więcej warzyw o owoców. Szczególną uwagę powinny przywiązać do tego osoby, u których w rodzinie występuje kamica nerkowa. Nie należy bagatelizować tej choroby, ponieważ nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Komentarze do: Objawy kamicy nerkowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz