Szukaj

Choroby nerek a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli miałaś problemy z nerkami, takie jak kamienie lub infekcje zanim zaszłaś w ciąże, powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi i położnej. Jeśli Twoje nerki nie funkcjonowały prawidłowo, mogą mieć problemy z przystosowaniem się do zwiększonej objętości krwi krążącej podczas ciąży, a to może spowodować podwyższone ciśnienie krwi.  Zdarza się, że ciąża spowoduje ujawnienie schorzenia, które do tej pory przebiegało w sposób bezobjawowy.
Jeżeli masz niewielkie osłabienie czynności nerek, zwykle nie powoduje ono problemów podczas ciąży, o ile nie towarzyszy mu podwyższone ciśnienie. W momencie, gdy ograniczenie czynności nerek nie jest poważne wynosi mniej niż 50%, ciąża zazwyczaj przebiega prawidłowo. Jeżeli jednak czynności nerek spada do 25% normalnego stanu lub mniej, będziesz bardziej narażona na problemy z wysokim ciśnieniem krwi, przedwczesny poród i poronienie. Dlatego powinnaś skontrolować stan swoich nerek , a wypadku jakichkolwiek zmian chorobowych być pod stałą opieką lekarską.

Istnieje kilka rodzajów chorób nerek, które mogą pojawić się u Ciebie między innymi Toczeń rumieniowaty układowy lub Zespół Hughesa.

Toczeń Rumieniowaty Układowy


Jest to choroba immunologiczna, która może objąć każdą część ciała. Organizm osoby chorej atakuje własne komórki, tkanki, powodując stany zapalne, ból, a czasem zdarza się uszkodzenie organów. Objawy tocznia mogą pojawiać się i znikać, a przebieg choroby może być różny w każdej kolejnej ciąży. Jeżeli toczeń przebiega u Ciebie łagodnie lub gdy jest w fazie remisji, jej wpływ na ciąże zazwyczaj jest minimalny. W wypadku kiedy toczeń uaktywnia się podczas ciąży, zagrożenie dla dziecka wzrasta proporcjonalnie do nasilenia objawów. Wystąpienia tocznia w fazie aktywnej w ciąży niesie za sobą konieczności leczenia objawów. Zazwyczaj pacjentce poddaje się steroidy, stosowane w celu kontrolowania zaostrzeń choroby, aspirynę w niewielkich dawkach w celu zmniejszenia ryzyka powstawania zakrzepów. W trakcie trwania ciąży zapewne zostaniesz skierowana na dodatkowe pomiary ciśnienia krwi lub inne badania.


Toczeń zwykle nie wpływa na poród, o ile nie towarzyszą mu problemy, takie jak podwyższone ciśnienie krwi. Po porodzie około ósmego tygodnia, często występuje łagodne zaostrzenie obejmujące skórę, mięśnie i stawy. Prawdopodobieństwo wystąpienia tocznia u dziecka jest niezwykle niskie. Zdarza się, że przeciwciała przenikają przez łożysko na dziecko i tworzą tzw. toczeń noworodkowy. Zdarza się to jednak bardzo rzadko u mniej niż 5% dzieci.

Zespół Hughesa


Około 10 % kobiet cierpiących na Toczeń, choruje na zespół Hughesa. Schorzenie to objawia się powstawaniem zakrzepów, które mogą wpływać na działanie każdego z organów lub wywołać poronienie nawracające. Codzienne przyjmowanie małych dawek aspiryny znacznie zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Stwierdzono, że u Kobiet cierpiących na zespół Hughesa wskaźnik urodzeń zwiększył się z 19 do 70 %. Dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem o zastosowaniu leków przeciwzakrzepowych.

Jak już wcześniej zostało wspomniane bardzo ważne jest pozostanie pod stałą opieką lekarską. Dlatego jeżeli masz problemy z nerkami i zaszłaś w ciąże niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, aby zniwelować do minimum ryzyko zaostrzenia się choroby.

Komentarze do: Choroby nerek a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz