Szukaj

Kłębkowe zapalenie nerek

Podziel się
Komentarze0

Kłębkowe zapalenie nerek zwane również kłębuszkowym zapaleniem nerek charakteryzuje się zapaleniem kłębuszków lub niewielkich naczyń w nerkach. Najczęściej dotyczy ono dzieci w wieku 2-12 lat przebywających w dużych skupiskach np. przedszkolach czy szkołach.

Kłębkowe zapalenie nerek


Kłębkowe zapalenie nerek, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy kłębuszków nerwowych czyli narządów filtrujących krew. Chorobę można podzielić na odmianę ostrą i przewlekłą. Ostra zazwyczaj jest następstwem reakcji na niektóre leki lub powikłań po przebytych chorobach. U małych dzieci dochodzi do tego zazwyczaj po niewłaściwym leczeniu anginy gardła. Jeśli chodzi o odmianę przewlekłą to zapalenie nerek często wchodzi w ogólny skład choroby autoimmunologicznej, podczas której organizm nieprawidłowo rozpoznaje własne tkanki jako obce i zaczyna je niwelować. W konsekwencji, może dojść do uszkodzenia wielu narządów, w tym właśnie nerek.

Objawy kłębkowatego zapalenia nerek

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek można sklasyfikować na wiele grup, np.:

→ objawy skórne: pojawiają się zmiany na skórze, która jest blada na skutek niedokrwistości, zanikają gruczoły potowe, w zaawansowanej postaci dochodzi do świądu i przebarwień skóry objawów mocznicowej skazy krwotocznej

→ objawy krążeniowe: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca spowodowana przerostem lewej komory, zwapnienia naczyń, przyspieszone zmiany miażdżycowe.


→ objawy neurologiczne:
upośledzenie koncentracji, pamięci percepcji, bóle głowy, zaburzenia snu, zaburzenia emocjonalne, drgawki, śpiączka, zespół niespokojnych nóg, osłabienie mięśni, drżenie grubofaliste, przewlekła czkawka, w ciężkiej postaci wiotkie porażenie czterokończynowe


→ objawy hormonalne: może dochodzić do zaburzenia miesiączkowania, niepłodności oraz wtórnej nadczynności przytarczyc

Diagnostyka i leczenie:

Wstępne rozpoznanie tej choroby następuje na podstawie wywiadu z pacjentem. Konieczne jest badanie krwi, by ocenić, czy nie ma niewydolności nerek i zaburzeń metabolicznych. W próbkach krwi oznacza się stężenie kreatyniny i mocznika oraz poziom glukozy, potasu i sodu. Zawsze wykonuje się badanie obrazowe – jest to zwykle USG, które pozwala określić rodzaj choroby i wykluczyć schorzenia dróg moczowych. Precyzyjna diagnostyka zapalenia nerek wymaga pobrania fragmentu tkanki nerkowej do badania mikroskopowego. Aby uzyskać fragment tkanki, wykonuje się biopsję nerki.

Należy zauważyć, że sposób leczenia kłębuszkowego zapalenia nerek zależy od tego czy jest to zapalenie ostre czy przewlekłe. Duże znaczenie w terapii zapalenia kłębuszków nerkowych ma leczenie nadciśnienia – częstego w chorobach nerek. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, najlepiej stosować leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny lub blokery receptora angiotensynowego. Jeśli zapalenie nerek wystąpiło po zapaleniu gardła, zapaleniu skóry lub w przebiegu innego zakażenia, leczenie polega na terapii pierwotnej infekcji, obniżaniu ciśnienia krwi, ograniczaniu spożycia soli i unikaniu przemęczania się. W czasie leczenia należy regularnie wykonywać kontrolne badania krwi i moczu.

Nawet przy najlepszym leczeniu, bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków, które usprawniają przesączanie nerek. Przy odpowiedniej terapii, w większości przypadków możliwe jest całkowite wyzdrowienie bez pozostawienia śladów.


Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Kłębkowe zapalenie nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz