Szukaj

Nowy lek może pomóc diabetykom z chorymi nerkami

Podziel się
Komentarze11

Patiromer to nowy lek, który jest w stanie skutecznie zmniejszyć niebezpiecznie wysoki poziom potasu u osób, które chorują na nerki w z powodu powikłań cukrzycy. Wyniki badania zleconego przez producenta leku opublikowane zostały 14 lipca 2015 roku w Journal of the American Medical Association.

Według ostatnio przeprowadzonego badania Patiromer znacząco obniża poziom potasu we krwi po miesiącu stosowania. Co więcej, efekt działania leku utrzymuje się przez rok. Patiromer podawany jest w postaci proszku rozpuszczanego w wodzie, średnio dwa razy dziennie.

Potas jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca, nerek i innych organów, ale uszkodzenie nerek powoduje, że stężenie jonów potasowych K+ w surowicy krwi wzrasta do niebezpiecznego poziomu (powyżej 5,5 mmol/l). Stan ten nazywany jest hiperkaliemią.

Zbyt duży poziom potasu w organizmie wiązany jest z przypadkami nagłej śmierci. Zatrzymanie akcji serca następuje przy stężeniu potasu na poziomie około 12 mmol/l.

Podwyższone stężenie potasu jest zaburzeniem, które obserwuje się u osób z zaawansowaną chorobą nerek, u chorych z rozwiniętą cukrzycą, które mają chore nerki i u pacjentów z niewydolnością serca - wyjaśnia dr George Bakris, profesor medycyny na Uniwersytecie w Chicago.

Omawiane badanie zostało przeprowadzone na grupie 306 losowo wybranych pacjentów z cukrzycą typu 2, u których stwierdzono wysoki poziom potasu. Obserwowanych osobom podawano od jednej do trzech dawek Patiromera dziennie przez okres miesiąca. Po tym czasie poziom potasu obniżył się zauważalnie. Przez okres roku po zakończeniu przyjmowania leku u większości pacjentów utrzymywało się normalne stężenie potasu we krwi.

Po upływie roku, w przypadku mniej niż 6% pacjentów stężenie potasu spadło poniżej normy, u około 7% osób znacznie spadł poziom magnezu, a u około 6% pacjentów pojawiły się lekkie lub umiarkowane zaparcia.

Dr Bakris tłumaczy, że zalecanie pacjentom żeby zmienili dietę jest podstawowym postępowaniem przy obniżaniu potasu we krwi. Należy wtedy unikać pomidorów, bananów i innych owoców, które są bogatym źródłem tego pierwiastka.

Jeżeli zmiana diety nie pomaga, pacjentom przypisuje się sulfonian polistyrenu (Kayexalate), który stosowany jest w leczeniu hiperkaliemii od 40 lat. Lek ten wiąże potas w świetle jelita grubego, jednak jego działanie potrafi być nieprzewidywalne. - mówi dr Barkis. Patiromer jest niezawodny i skutecznie wiąże potas w całym układzie pokarmowym, co pomaga usunąć potas z organizmu.

Nie wiadomo jednak czy Patiromer wywołuje poważne skutki uboczne. Nie mamy jeszcze wystarczających danych na ten temat, więc na razie wszystko opiera się na spekulacjach i przypuszczeniach - mówi dr Bakris.

Komentarze do: Nowy lek może pomóc diabetykom z chorymi nerkami (11)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 14-11-2022 08:33

Forxiga sprzedam leki cukrzyca xigduo qtern ebymect edistride Forxiga dapagliflozyna 10mg

9

Forxiga sprzedam leki cukrzyca xigduo qtern ebymect edistride Forxiga dapagliflozyna 10mg 10zł tabletka, listki po 10 tabletek. Opakowanie 30 tabletek 290zł. Producent Astra Zeneca. Inne nazwy tego leku xigduo, q... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (9)
Pokaż cały wątek (9)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze