Szukaj

Zapalenie nerek

Podziel się
Komentarze0

Rola nerek w organizmie polega przede wszystkim na wydalaniu zbędnych, a częstokroć także toksycznych produktów przemiany materii (np. mocznika), regulowaniu składu płynów ustrojowych i ich objętości, a więc gospodarki wodno-elektrolitowej itzw. równowagi kwasowo-zasadowej, oraz kształtowaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego. Czynność nerek jest zatem odpowiedzialna za kształtowanie wewnątrzustrojowego środowiska biochemicznego.

Zaburzenia przesączania w kłębuszkach nerkowych oraz wybiórczego wydalania zbędnych, toksycznych „odpadów” i wchłaniania zwrotnego wielu substancji w cewkach nerkowych odbijają się w sposób istotny na sprawności i wydolności czynnościowej całego organizmu człowieka. Stąd tak istotne znaczenie ma niebagatelizowanie żadnych zmian chorobowych w układzie moczowym, wczesne ich wykrywanie i w miarę możliwości skuteczne likwidowanie.

Z punktu widzenia morfologicznego wyglądu i lokalizacji zmian chorobowych wyróżnia się różne typy zapaleń nerek.

Z praktycznego punktu widzenia istotne jest, czy proces zapalny pierwotnie lokalizuje się w kłębuszkach nerkowych, upośledzając ich czynność przesączania (a tym samym i odtruwającą organizmu), czy też szerzy się on wstępujące (tj. od strony miedniczek nerkowych), a więc z zakażonych wcześniej dróg moczowych, upośledzając wcześniej czynności regulacyjne cewek nerkowych.

Pośrednią grupą są zapalenia i inne stany chorobowe pierwotnie zlokalizowane (i szerzące się głównie) w tzw. tkance śródmiąższowej nerek, a które dopiero w późniejszym stadium rozwoju choroby upośledzają czynność fizjologiczną kłębuszków i cewek nerkowych.

Z punktu widzenia klinicznego może to być:
  • stan ostro (szybko) rozwijającego się i szerzącego się zapalnego procesu chorobowego, doprowadzającego do ostrej niewydolności nerek,
  • proces rozwijający się od początku powoli jako zapalenie przewlekłe, stopniowo zazwyczaj upośledzające czynność przesączającą (oczyszczającą) nerek.

Komentarze do: Zapalenie nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz