Szukaj

Przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek

Podziel się
Komentarze0

Przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek jest następstwem powstania blizn w nerce po nieleczonym lub zbyt późno leczonym ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. U dzieci z odpływem pęcherzowo-moczowodowym zmiany takie określane są jako nefropatia refluksowa. Wiadomo obecnie, że zmiany bliznowate w nerkach mogą powstawać u dzieci bez jakiejkolwiek wady układu moczowego, po przebytym w pierwszych latach życia zapalenia układu moczowego. Może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Zalecenia ogólne:
  • Ograniczenie aktywności fizycznej nie jest zazwyczaj zalecane.
  • Nie ma specjalnej diety przy braku objawów niewydolności nerek, zalecany jest sok żurawinowy.
  • Konieczna jest współpraca z lekarzem i nie lekceważenie jego zaleceń, nawet przy braku dolegliwości, stosowanie zaleconych leków odkażających oraz systematyczne zgłaszanie się na wyznaczone badania kontrolne

Leczenie farmakologiczne:

Konieczne jest przewlekłe (miesiące, lata) stosowanie leków odkażających drogi moczowe. Czasami są zalecane leki zakwaszające mocz.
Jeśli chorobie towarzyszy nadciśnienie tętnicze, konieczne jest stosowanie leków obniżających ciśnienie.

W przeciwieństwie do zakażenia ostrego postać przewlekła przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo aż do zaawansowanego stadium przewlekłej niewydolności nerek (ich nieodwracalnego uszkodzenia).

Komentarze do: Przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz