Szukaj

Zespół nerczycowy

Podziel się
Komentarze0

Zespół nerczycowy jest dolegliwością związaną z chorobą nerek, podczas której wraz z moczem traci się duże zasoby białka. Ponadto, struktury nerkowe zostają znacznie uszkodzone.

Zespół nerczycowy

Objawy zespołu nerczycowego

Pierwszym z objawów jest tak zwany białkomocz, który przekracza 3,5 g na dobę. Co więcej, poziom albumin w krwi oraz białko całkowite zostają znacznie obniżone. Podwyższa się natomiast znacznie cholesterol i pojawiają się liczne opuchlizny i obrzęki na całym ciele. Nie wszystkie objawy pojawiają się jednocześnie, niektóre z nich czasem nawet nie występują.

Podczas tej choroby mogą pojawić się również liczne powikłania, które wynikają z zachwianej gospodarki organizmu i zmianami biochemicznymi. Zaliczyć do nich można między innymi nadciśnienie tętnicze, obniżoną ilość potasu czy niewydolność nerek. Alarmujące i świadczące o występowaniu choroby mogą być także zmiany tj. spieniony mocz, obrzęk oczu, bladość powłok, wzmożone pragnienie, a także narastające wodobrzusze, które może powodować silne bóle brzucha i wymioty.

Przyczyny zespołu nerczycowego

U dzieci, przyczyną choroby jest zazwyczaj submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek, natomiast powodem może być tak naprawdę każde powikłanie po chorobie, które w pewien sposób uszkodziło nerki.

Diagnostyka zespołu nerczycowego

Rozpoznanie zespół nerczycowego wykonuje się na podstawie obecności obrzęków oraz nieprawidłowych wyników badań moczu (białkomocz zwykle >300 mg/dl, strata białka >3,5g na dobę) i krwi (zbyt mała ilość albuminy i duże stężenie cholesterolu). Po wykonaniu badań i wstępnej obserwacji zadaniem lekarza jest ustalenie, która z chorób nerek wywołała zespół nerczycowy. Zazwyczaj wyniki badań, wywiad i wstępna obserwacja wystarczają, by zdiagnozować pacjenta, jednak czasem, aby wszystko dokładnie potwierdzić i upewnić się, że choroba rzeczywiście występuje, przeprowadza się biopsję nerek. Badanie jest bardzo specjalistyczne i dzięki temu można wyznaczyć prawidłowy proces leczenia.

Leczenie zespołu nerczycowego

Na wstępie należy zaznaczyć, iż w razie występowania jakichkolwiek wyżej wymienionych objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza i w żadnym wypadku nie wprowadzać kuracji na własną rękę. Po wizycie lekarskiej i przeprowadzonych badaniach, to specjalista zdecyduje o sposobie oraz intensywności leczenia. Najczęściej podstawą terapii jest wprowadzenie diety wysokobiałkowej. Leczenie przy pomocy środków farmakologicznych jest potrzebne do zlikwidowania objawów. Zazwyczaj konieczna jest również steroidoterapia oraz wprowadzenie moczopędnych leków.

W przypadku dzieci chorujących na zespół nerczycowy, często wymagana jest hospitalizacja. Podstawą do zdecydowania o jej włączeniu, są występujące u dziecka objawy, takie jak: znaczne obrzęki, skąpomocz, nadciśnienie czy zakażenie.

Biorąc pod uwagę osoby chorujące na tę przypadłość przewlekle, bardzo ważna jest stała opieka nefrologa, który w każdym indywidualnym przypadku decyduje, w jakich odstępach czasu należy zgłaszać się do kontroli oraz jakie należy wykonywać badania.

Komentarze do: Zespół nerczycowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz