Szukaj

Kamica nerkowa

Podziel się
Komentarze0

Kamica moczowa, zwana też kamicą nerkową, to zespół dolegliwości i objawów klinicznych będących efektem powstawania złogów w drogach moczowych. Lokalizacja kamieni w drogach moczowych i ich konsekwencje są różne w zależności od umiejscowienia.

Inne nazwy choroby: Kamica moczowa;
Rodzaje kamieni nerkowych:
  • fosforanowo-wapniowe,
  • szczawianowo-wapniowe,
  • z kwasu moczowego — tzw. kamienie bezcieniowe, gdyż nie powodują zacienienia w badaniu RTG,
  • cystynowe,
  • struwitowe — powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia.
Kamica nerkowa występuje raczej u ludzi młodych, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęstszym rodzajem kamieni nerkowych jest kamica moczanowa (osady powstają z kwasu moczowego). Rzadziej są to kamienie szczawianowe lub fosforanowe. Osady moczanowe, szczawianowe lub fosforanowe mogą też tworzyć się razem z osadami soli wapnia dając w efekcie kamienie szczawianowo-wapniowe, fosforanowo-wapniowe i moczanowo-wapniowe lub też z innymi solami (np. kamienie struwitowe czyli fosforanowo-amonowo-magnezowe).


Istnieje kilka czynników rozwoju tej choroby: uwarunkowania genetyczne, wady budowy układu moczowego, zakażenia, przyjmowane leki oraz niewłaściwa dieta. Wytrącanie się kamieni zachodzi wtedy, gdy stężenie związków wchodzących w ich skład przekracza próg rozpuszczalności w organizmie. Powiększanie się kamieni może mieć groźne konsekwencje, takie jak całkowita niedrożność dróg moczowych czy zniszczenie miąższu nerkowego. Kamica może przebiegać zarówno z ostrymi objawami - kolka nerkowa, parcie na pęcherz i krwiomocz - jak i bezobjawowo. Ten drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy kamień jest obły i nie zatyka dróg moczowych.

Leczenie:

Należy przystąpić do systematycznego leczenia mającego na celu zapobieganie powstawaniu nowych kamieni, powiększaniu się istniejących i wystepowaniu napadów bólowych. Stosuje się wówczas odpowiednią dietę, picie dużej ilości płynów, szczególnie moczopędnych wód mineralnych.

Duże kamienie nerkowe, których samoistne odejście nie jest możliwe, usuwamy współcześnie za pomocą litotrypsji (kruszenie kamieni falami wstrząsowymi wytwarzanymi zewnątrzustrojowo). w przypadku, w którym występuje zakażenie lub zmiany zastoinowe w nerce, wymagane jest niekiedy leczenie operacyjne.

Komentarze do: Kamica nerkowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz