Szukaj

Dieta przy kamicy nerkowej

Ryzyko zachorowania na kamienie nerkowe wzrasta szczególnie w czasie upałów. Za pomocą odpowiedniej diety, którą ustala się w zależności od budowy chemicznej kamienia, można go znacznie zmniejszyć, a czasem nawet zahamować rozwój choroby.

Dieta przy kamicy nerkowej

Wszelkie dolegliwości są prawie nieodczuwalne, kiedy zbyt duże kamienie nie mogą się przedostać z nerki do moczowodu. Ból pojawia się w momencie, kiedy kamienie zaczynają się ruszać. Nagle występujące, ostre lub napadowe bóle to najbardziej charakterystyczne symptomy tzw. kolki nerkowej.

Nasilają się podczas przesuwania się kamieni z nerki w kierunku cewki moczowej. Mogą być spowodowane przewlekłym zakażeniem dróg moczowych, chorobą jelit, zastojem moczu, złym odżywianiem się lub długotrwałym zażywaniem środków przeciwbólowych.

Dieta zależy od rodzaju kamieni

Powstawaniu kamieni zapobiega nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również odpowiednia dieta. To co będziemy jeść, a z czego rezygnować może zależeć od budowy naszych kamieni, o których dowiemy się więcej na podstawie analizy chemicznej.

Kamica szczawianowo - wapniowa

Występuje w przypadku nadmiernego stężenia kwasu szczawiowego w moczu. W pierwszej kolejności należy zająć się eliminacją z diety wszelkich szczawianów: szczawiu, szpinaku, buraków i botwiny. Ograniczamy spożycie mleka i jego przetworów. Staramy się wyeliminować produkty o dużej zawartości soli, a także rabarbar i pomidory.

W związku z tym, że objawy lubią się nasilać latem, czyli wtedy kiedy jest gorąco, musimy dużo pić i regularnie się nawadniać. To niekiedy powoduje naturalne wydalenie kamienia, a ponadto zmniejsza ryzyko powstania kolejnych. Nie pijemy kawy, mocnej herbaty i nie sięgamy po czekoladę.

Kamica moczanowa

Odpowiada za zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. W tym przypadku powinniśmy zrezygnować z podrobów (np. wątróbki, móżdżków). Nie zaleca się spożywania wieprzowiny i baraniny. Przetwory rybne, takie jak śledzie lub kawior również nie są wskazane. Nie jemy grochu, fasoli, orzechów, bobu i soczewicy. Kawę, herbatę i czekoladę ograniczamy do minimum. Pijemy za to bardzo dużo płynów, jemy owoce i warzywa, potrawy mleczne oraz mączne.

Kamica cystynowa

Przy kamicy cystynowej, która powstaje na skutek nadmiaru aminokwasów w moczu, należy koniecznie obniżyć dobowe spożycie białka do 1g/kg. Najmniej tych aminokwasów zawierają produkty roślinne, mleko oraz przetwory mleczne. Osoby z kamicą cystynową powinny dostarczać organizmowi witaminy B6  i wypijać ponad 2 litry wody na dobę, ponieważ wtedy cystyna jest jeszcze lepiej wydalana.

Kamica fosforanowo - wapniowa

Powstaje przy zasadowym odczynie moczu, który może wynikać z zakażenia bakteriami.  Kamica fosforanowa to konieczność odstawienia przede wszystkim roślin strączkowych. Należy ograniczyć ziemniaki, warzywa, jaja oraz mleko. Konserwy, koncentraty zup i sosów, ostre przyprawy są przy tym również niewskazane.

W diecie należy podawać pokarmy zakwaszające. Częściej sięgamy po produkty zbożowe z pełnego ziarna (kasza, pieczywo razowe, płatki owsiane), makarony, ryby, mięso, wędliny, sery i masło. Jemy owoce cytrusowe, a do tego pijemy soki owocowe. Obowiązkowo pamiętamy przy tym o dużej ilości dostarczanych płynów (nie tylko soków), byleby nie były to zasadowe wody mineralne.

Skuteczność diety

Powiększanie się kamieni nerkowych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia - niedrożność dróg moczowych, parcie na pęcherz, krwiomocz. Zmiana swoich przyzwyczajeń żywieniowych może znacznie zmniejszyć częstość objawów, a w niektórych przypadkach kończy się całkowitym ich wyleczeniem. Dlatego dieta przy kamicy nerkowej polega przede wszystkim na unikaniu produktów o działaniu zakwaszającym lub alkalizującym.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że spożywane przez nas dotąd potrawy mogą się  przyczyniać do powstawania tak niebezpiecznych złogów w naszych drogach moczowych.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Dieta przy kamicy nerkowej (1)

iwanowa
iwanowa 06-08-2014 13:27

Co jeśc przy kamicy moczanowej?

1

Jeżeli chodzi o produkty mleczne to strasznie polubiłam teraz grysik :) Nie wiem właściwie czy mozna dlatego chciałam podpytać o to dokładniej czy to w ogóle wskazane? Nie jadłam od dziecka a teraz jak się okazało, że ma... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze