Szukaj

Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii

Podziel się
Komentarze0

Świat pełen jest historii nie do uwierzenia, a wyjątkiem w tej kwestii nie pozostają także dokumentacje medyczne. Zobacz niesamowite historie osób, które poddały się operacji transplantacji organów.

Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii

1. Kobieta, która otrzymała nerkę od kochanki swojego męża.

Życie tureckiej kobiety zostało uratowane po tym, jak otrzymała nerkę od kochanki swojego męża. Cztery lata po ślubie jedna z nerek Melihi Avci przestała pracować, co oznaczało, że musiała przechodzić czterogodzinne dializy trzy razy w tygodniu.

W tym czasie mąż Melihi poznał kobietę, Ayse Imdat. Mężczyzna przyjął ją do swojego domu pod pretekstem opieki dla swojego syna. Kiedy Melihi Avci dowiedziała się o zdradzie męża, zażyczyła sobie, aby tych dwoje pobrało się po jej śmierci.

Po tym, jak tych troje przeniosło się ze szpitala Central Anatolian w prowincji Nevsehir do Istambułu na operację, Imdat nalegała, że odda nerkę, aby uratować Avci. - Miałyśmy wspólnego męża, teraz mamy też wspólne nerki” - powiedziała. Imdat obiecała także opiekować się Melihą Avci po operacji.

2. Mężczyzna, który oddał organ swojemu bratu pod warunkiem, że przestanie on kibicować przeciwnej drużynie.

Kibic Manchesteru United zgodził się oddać swojemu bratu ratujące życie komórki pod warunkiem, że brat przestanie kibicować wrogiej drużynie – Manchesterowi City. Emerytowany doradca Martin Warburton (50 lat) poprosił swojego brata Paula (59 lat) o podpisanie żartobliwego kontraktu, w którym zobowiązuje się dołączyć do grona kibiców Manchesteru United.

Paul, który potrzebował przeszczepu, aby zwalczyć przewlekłą białaczkę limfatyczną B-komórkową, podszedł do zmiany drużyny w sposób filozoficzny. - Miałem prawdziwe szczęście, że komórki Martina były zgodne – powiedział. -Ale przecież nawet w tej sytuacji musiał okazać się fanem United.

3. Dziewczynka, która przez trzy miesiące miała rękę przyczepioną do nogi.

Chirurdzy uratowali rękę małej dziewczynki z Chin przez przeszczepienie jej do nogi na trzy miesiące. Ming Li (9 lat) straciła rękę kiedy została potrącona przez traktor w drodze do szkoły w lipcu 2010 roku. Ręka była jednak zbyt uszkodzona, aby przyszyć ją od razu, dlatego lekarze zdecydowali przeszczepić ją do nogi na czas gojenia. Po trzech miesiącach zespół lekarzy w szpitalu Zhengzhou w prowincji Henhan przeszczepił ją z powrotem do ręki. -Kiedy trafiła do nas jej lewa ręka była zupełnie oderwana od ciała. To była przerażające. Ale teraz Ming Li może ruszać nadgarstkiem a jej dłoń jest zaróżowiona, co oznacza, ze krew krąży poprawnie. Ming Li będzie musiała przejść jeszcze dwie operacje w ciągu następnego roku, aby poprawić funkcjonowanie ręki i usunąć blizny.

4. Mężczyzna, który musiał odciąć przeszczepionego penisa, bo nie podobał się jego żonie.

W 2006 roku mężczyzna, który przeszedł pierwszy na świecie przeszczep penisa musiał usunąć organ, ponieważ on i jego żona mieli z nim poważny problem psychologiczny. Penis mężczyzny został poważnie zniszczony w wypadku rok wcześniej, po czy pozostał mu jedynie jednocentymetrowy kikut uniemożliwiający oddawanie moczu czy odbywanie stosunków seksualnych.

Lekarze spędzili piętnaście godzin przeszczepiając czterdziestoczterolatkowi dziesięciocentymetrowy penis, po tym jak rodzice dwudziestodwuletniego mężczyzny, u którego stwierdzono śmierć pnia mózgu zgodzili się oddać organ. Po dziesięciu dniach badania pokazały, że krew w organie krąży normalnie i mężczyzna mógł oddawać mocz.


Mimo, że operacja  była sukcesem, po dwóch tygodniach chirurdzy musieli usunąć organ. - Z powodu poważnego problemu psychologicznego, który wystąpił u biorcy i jego żony, przeszczepiony penis musiał niestety zostać usunięty - powiedział dr Hu. Dodał także, że badanie organu nie wskazało oznak odrzucenia go przez organizm.

Poprzednio lekarzom udawało się przyszywać pacjentom ich organy seksualne, które zostały utracone w wyniku wypadku lub ataku, jednakże ta operacja to pierwszy przypadek, gdy udało się przeszczepić penis od innego mężczyzny.

5. Mężczyzna oddał nerkę swojej ulubionej kasjerce.

Dan Coyne z Evanstone w Illinois nie wiedział o Myrze de la Vega nic poza tym, że była jego ulubioną kasjerką w sklepie spożywczym, w którym robił zakupy od ponad osiemnastu lat. Pewnego dnia zauważył, że straciła na wadze i zapytał o jej zdrowie. Wyjaśniła, że przechodzi dializy. Coyne zaoferował oddanie swojej nerki, aby jej pomóc. De la Vega nie wiedziała czy mówi poważnie, ale po tym, jak jej siostra okazała się nie być zgodnym dawcą, Coyne nalegał na swoje zbadanie. Okazało się, że jest zgodny. Operacja okazała się sukcesem, a dyrektor szkoły, w której pracował Dan, zadecydował, ze dzień 23 marca będzie „Dniem Dana Coyne” oraz włączył dar Dana w program szkoły.

Ta historia przenosi lojalność klienta na zupełnie nowy poziom.

6. Pacjentka, która przeżyła dzięki przeszczepowi kału od jej męża.

Doktor Alexander Khortus, gastroenterolog, uratował pacjentkę przez przeszczepienie kawałka odchodów jej męża w jej okrężnicę. Zadecydował, że pacjentka potrzebuje przeszczepu, ale nie przeszczepił jej kawałka jelit, żołądka ani żadnego innego organu. Zamiast tego, przeszczepił jej bakterie jej męża. Wymieszał małą próbkę stolca z roztworem soli fizjologicznej i zaaplikował w okrężnicy pacjentki. Najwyraźniej zadziałało, gdyż biegunka pacjentki minęła w ciągu jednego dnia. Także jej infekcja bakterią Clostridium difficile minęła bezpowrotnie. Drobnoustroje obecne w odchodach męża zastąpiły te, których brakowało w okrężnicy pacjentki.

7. Córka gotowa do ewentualnego porodu z łona jej własnej matki po pierwszym na świecie przeszczepie tego typu.

Sarah Ottoson, z powodu rzadkiego zaburzenia genetycznego, urodziła się bez macicy. Jednakże jeśli szwedzcy chirurdzy odniosą sukces, będzie mogła nosić dziecko w tej samej macicy, z której sama się urodziła. Matka Sary, Eva, odda swoją funkcjonującą macicę swojej córce w wyniku dobrowolnej histerotomii.


Operacja, która jest zaplanowana na wiosnę 2012 roku nie jest pierwszą próbą przeszczepu macicy. Inna próba, została przeprowadzona w 2000 roku w Arabii Saudyjskiej i początkowo była udana jednak cztery miesiące później macica musiała zostać usunięta z powodu komplikacji. Operacja jest nadzwyczaj skomplikowana i wymaga połączenia bardzo drobnych naczyń krwionośnych pomiędzy jajnikami, a przeszczepianą macicą. Nawet jeśli operacja będzie udana, lekarze nie są pewni, czy przeszczepiona macica będzie mogła się dostatecznie rozciągnąć i dostarczyć odpowiednią ilość krwi aby utrzymać życie dziecka.

8. Mąż poprosił niewierną żonę o zwrot swojej nerki po rozwodzie.

Po tym, jak doktor Richard Batista z Long Island otrzymał od niewiernej żony policzek w postaci papierów rozwodowych, postanowił, że ma dość i pozwał ją do sądu o zwrot prezentu, który podarował jej osiem lat wcześniej – nerki. Po udanej operacji żona Batisty, Dawnell przeżyła, jednak ich małżeństwo rozpadło się cztery lata później.

Przygnębiony lekarz poprosił dawną miłość swojego życia aby zapłaciła mu 1,5 miliona dolarów za organ, który jej oddał. Twierdził, że jego prośba o pieniądze w zamian za nerkę to bezpośredni wynik zachowania jego żony.

9. Dziewczyna, której grupa krwi uległa zmianie po przeszczepie.

Ma filoetowe pasemka we włosach i niebieskie paznokcie, ale dla lekarzy Szpitala Dziecięcego w New South Wales w Australii, Demi-Lee Brennen jest cudem, który zdarza się raz na 6 milionów przypadków. Piętnastolatka po przeszczepie nerki jest pierwszą osobą na świecie, która przejęła system odpornościowy i grupę krwi dawcy, negując w ten sposób konieczność brania leków przeciwko odrzuceniu przeszczepu, które musiałaby brać do końca życia.

Po tym, jak wirus zniszczył jej wątrobę, lekarze dawali jej czterdzieści osiem godzin życia. Wtedy pojawiła się wątroba do przeszczepu. Mając tylko kilka godzin życia, Demi-Lee przeszła dziesięciogodzinna operację po czym rozpoczęła kurację immuno-supresantami. Jest to standardowa procedura w przypadku pacjentów po przeszczepie, która pozwala odrzuceniu organu przez organizm. Dziewięć miesięcy później, kiedy jej stan się pogorszył i ponownie została przyjęta do szpitala, lekarze z wielkim zaskoczeniem odkryli, że jej grupa krwi uległa zmianie. Julie Curtin, kierownik oddziału hematologii powiedziała,że była zszokowana kiedy odkryła, że Julie miała grupę krwi 0+, zamiast 0- sprzed operacji.

10. Nastolatka, która miała już trzy serca.


Dziewczyna, która ma dopiero szesnaście lat funkcjonuje już na trzecim sercu. Debbie Ward urodziła się bez zastawki trójdzielnej, która sprawia, że krew płynie w odpowiednim kierunku i pierwszą operację transplantacji serca przeszła w wieku piętnastu miesięcy. Była najmłodszym pacjentem, który przeżył tego typu operację w szpitalu przy ulicy Great Ormond w Londynie. Później, wszystko układało się dobrze. Była, jak każde dziecko w jej wieku, bardzo aktywna. Niestety, ponad dziesięć lat później, Debbie nagle zasłabła z powodu bólu w klatce piersiowej w szkolnym autobusie. Lekarze stwierdzili, że serce słabnie oraz że uformowała się na nim chrząstka. Nie wiedzieli dlaczego, ale w głównych tętnicach zaczynał tworzyć się zator.

Pochodząca z Belchford w Lincolnshire nastolatka przeszła drugi przeszczep serca krótko po piętnastych urodzinach. Debbie powiedziała, że to doświadczenie zainspirowało ją do pracy pielęgniarki pediatrycznej w przyszłości.

Jak widać transplantacja to nie tylko możliwość otrzymania nowego organu, ale także szansa na nowe życie. W miarę rozwoju medycyny coraz częściej słyszymy o niesamowitych historiach związanych z innowacyjnymi zabiegami i najprawdopodobniej w przyszłości będzie takich zdarzeń coraz więcej.


Komentarze do: Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz