Szukaj

Rak to nie wyrok

Podziel się
Komentarze0

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów, w czerwcu rozpoczyna się "Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich – Rak to nie wyrok". Program jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą nastawioną  na szeroką akcję informacyjną skierowaną nie tylko do mężczyzn, ale także ich rodzin - żon, synów czy córek, którzy wspólnie z nimi muszą zmierzyć się z chorobą."Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich - Rak to nie wyrok" realizowany będzie z Fundacją "Wygrajmy Zdrowie" im. Prof. Grzegorza Madeja wspierającą chorych na nowotwory urologiczne oraz Stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. Tadeusza Koszarowskiego.

Cele jakie przyświecają Programowi to przełamanie stereotypu myślenia, że „rak to wyrok” oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby, diagnostyki i metod leczenia. W Polsce nadal duży odsetek mężczyzn, mimo nasilenia dolegliwości, nie korzysta z porad specjalisty.

Zdaniem ekspertów, w przypadku leczenia choroby nowotworowej najważniejsza jest wiara w sukces walki z chorobą. W Programie podkreślamy rolę rodziny oraz najbliższego otoczenia w procesie leczenia pacjenta z rakiem prostaty. W celu edukacji a także wymiany doświadczeń pacjentów i ich bliskich powstała strona internetowa www.rak-prostaty.pl, poświęcona rakowi prostaty. Dla pacjentów chcących skorzystać ze wsparcia psychoonkologów uruchomiony został dyżur telefoniczny pod numerem 0 801 081 909.


W ramach Programu planujemy nawiązanie interdyscyplinarnej współpracy i cykl szkoleń dla lekarzy rodzinnych prowadzonych przez lekarzy urologów. Odbywać się będą także spotkania edukacyjne z pacjentami oraz osobami zainteresowanymi pogłębieniem swojej wiedzy na tematy urologii onkologicznej.

Jednym z elementów Programu jest nagłośnienie w mediach publicznych i komercyjnych problematyki związanej z rakiem prostaty, które pomogą w informowaniu społeczeństwa na temat choroby oraz kreowaniu zachowań prozdrowotnych.

Rak gruczołu krokowego jest złośliwą odmianą nowotworu, na którą chorują mężczyźni powyżej 45 roku życia. Nowotwór ten spotyka się u blisko 30% mężczyzn po 50 roku życia oraz u 80% mężczyzn w wieku lat 80. Choroba nowotworowa polega na niekontrolowanym, nadmiernym mnożeniu się nieprawidłowych komórek, które powodują powstanie guza. Według najnowszych dostępnych danych ocenia się, że rak prostaty jest w Polsce trzecią co do częstości przyczyną zgonów mężczyzn (po raku płuca i żołądka) z powodu choroby nowotworowej.

Komentarze do: Rak to nie wyrok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz