Szukaj

Rak skóry związany z przyszłym ryzykiem innych nowotworów

Podziel się
Komentarze0

Biali ludzie, którzy chorują na raka skóry innego niż czerniak złośliwy, mogą być bardziej zagrożeni innymi postaciami nowotworów w przyszłości, według badania opublikowanego w Plos Medicine. Naukowcy amerykańscy z Brigham and Women’s Hospital odkryli, że kobiety i mężczyźni z historią nowotworu takiego jak rak podstawnokomórkowy czy rak płaskonabłkonkowy, są odpowiednio o 15% i 26% bardziej zagrożeni rozwojem innej postaci nowotworu w porównaniu do tych, którzy nie chorowali w przeszłości na raka skóry.Prof. Jiali Han mówi: - Do takich wniosków doszliśmy analizując informacje z dwóch szerokich badań przeprowadzonych na populacji amerykańskiej, Nurse’s Health Study, które objęło 121 700 kobiet w 1976, oraz Health Professionals Follow-up Study, które objęło 51 529 mężczyzn w 1986.

Autorzy zidentyfikowali 36 102 nowych przypadków raka podstawnokomórkowygo i raka płaskonabłkonkowego oraz 29 447 przypadków innych nowotworów u uczestników rasy białej.


Kiedy wykluczyli czerniaka złośliwego, odkryli, że historia innych nowotworów skóry była powiązana z 20% wzrostem ryzyka rozwoju innych nowotworów u kobiet i z 11% u mężczyzn, między innymi raka piersi i płuc u pań oraz czerniaka złośliwego u obydwu płci.

Autorzy wyjaśniają: - Badanie to znalazło umiarkowany wzrost ryzyka pojawienia się innych złośliwych patologii u ludzi z historią nowotworu skóry innego niż czerniak złośliwy.

Ponieważ było to badanie obserwacyjne, rezultaty należy interpretować ostrożnie. Nie ma wystarczających dowodów na to, że bieżące kliniczne zalecenia wymagają korekty. Potrzebne są kolejne prace, które pozwolą odkryć potencjalny mechanizm leżący u podłoża tego powiązania.

Komentarze do: Rak skóry związany z przyszłym ryzykiem innych nowotworów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz