Szukaj

Rak skóry - obiecująca szczepionka przeciwko czerniakowi złośliwemu

Podziel się
Komentarze0

Czerniak złośliwy jest jednym z najrzadszych nowotworów skóry (stanowi około 10% wszystkich przypadków), ale jest równocześnie jednym z najcięższych, z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Czerniak wywodzi się z komórek pigmentacyjnych, które znajdują się w skórze.Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Stanach Zjednoczonych od wielu miesięcy pracowali nad stworzeniem swoistej immunoterapii spersonalizowanej, mającej na celu zwalczenie tego właśnie nowotworu skóry.

W tym celu użyto własnych komórek pacjenta, aby zmusić je do odpowiedzi immunologicznej na ataki komórek nowotworowych. 

- Układ odpornościowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju czerniaka. Dlatego chcieliśmy się dowiedzieć, czy interleukina 12p70, cytokina produkowana przez komórki dendrytyczne, może spowodować odpowiedź immunologiczną organizmu przeciwko nowotworowi - powiedział prowadzący badania dr Gerard Linette.

   
Wyniki tych prac okazały się raczej zadowalające, gdyż u 6 z 7 ochotników chorych na czerniaka zaobserwowano pozytywną odpowiedź organizmu na tę formę eksperymentalnej szczepionki.

U trzech pacjentów zanotowano nawet spowolnienie progresji nowotworu.

- Są to osoby, których organizmy wytwarzają najwięcej interleukiny 12p70, ich odpowiedź immunologiczna jest w związku z tym najlepsza - stwierdził dr Linette.
    
Czerniak złośliwy coraz częstszy przed czterdziestką

Wiadomość ta jest tym bardziej satysfakcjonująca, że ostatnio Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem  (IARC z ang. International Agency for Research on Cancer) biła na alarm z powodu rosnącej liczby zachorowań na czerniaka.

Ilość przypadków tego szczególnie inwazyjnego nowotworu potroiła się w latach 1980 - 2005. Liczba ta wzrosła nawet ośmiokrotnie u osób w wieku poniżej 40 lat. Ta eksplozja zachorowań spowodowana jest prawdopodobnie szaleństwem na punkcie solariów, łóżek opalających i innych sztucznych źródeł promieniowania UV.

Komentarze do: Rak skóry - obiecująca szczepionka przeciwko czerniakowi złośliwemu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz