Szukaj

Rak podstawnokomórkowy: egzema informuje na temat ryzyka?

Podziel się
Komentarze0

Wysoka ekspozycja na światło słoneczne przed ukończeniem 30 roku życia jest głównym czynnikiem powstania raka podstawnokomórkowego skóry. Badania, które w tym temacie przeprowadził Martin Weinstock, dotyczyły ludzi z wysokim ryzykiem zachorowania i odkryły zadziwiające powiązanie tego typu nowotworu z... egzemą.Ten rodzaj raka jest chorobą przewlekłą.

W tej chwili nie potrafimy leczyć raka podstawnokomórkowego, ale musimy stale monitorować uszkodzenia, mówi Martin Weinsotck.

Dermatolodzy mają nadzieję, że leczenie pomoże zapobiec nawrotom BCC (ang. basal cell carcinoma).

Weinstock prowadził przez sześć lat badania. Ostatnie wyniki stwierdzają, że lek nie potrafi stanąć na przeszkodzie dalszemu występowaniu przypadków BCC. 


Weinstock jest autorem nowych badań opublikowanych 19 lipca w Journal of Investigative Dermatology, które prezentują analizę przeprowadzoną na osobach z większym ryzykiem zachorowania.

U 44% uczestników badania rak podstawnokomórkowy skóry rozwinął się w okresie prowadzonych prac.

Okazało się, że choroba skóry - egzema - prognozuje nawroty raka podstawnokomórkowego.

Nie wiemy dlaczego tak jest, powiedział Weinstock. Powiązanie z egzemą jest czymś nowym i potrzebuje dalszych badań.

Innym czynnikiem przewidującym raka jest wiek.

Badania wykazały, że zbyt intensywne spędzanie czasu na słońcu przed ukończeniem 30 roku życia jest przyczyną powstania raka w starszym wieku.

Często rozmawiamy o ochronie przeciwsłonecznej, która jest ważna generalnie, ale dla komórek podstawnych jest najważniejsza, podsumował Martin Weinstock.

Komentarze do: Rak podstawnokomórkowy: egzema informuje na temat ryzyka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz