Badacze z Izraela ogłosili, że udało im się opracować nową technikę leczenia nowotworów. Polega ona na tym, że masa nowotworowa eksploduje, a to ma ograniczać ryzyko nawrotów. Jest to metoda wyjątkowo innowacyjna i obiecująca w walce z rakiem.
Profesorowie Yona Keisari oraz Itzhak Kelson z uniwersytetu w Tel-Awiwie, w rzeczywistości mają zamiar przeprowadzić badania kliniczne nad implantem radioaktywnym, który ma niszczyć nowotwory. Cieńszy niż igła, implant ten wysyła promienie alfa o krótkim zasięgu wewnątrz samej masy nowotworowej.
Proces ten bardzo się różni od radioterapii, gdzie całe ciało jest bombardowane promieniami gamma płynącymi z zewnątrz.
Jest to jak bomba odłamkowa. Zamiast eksplodować na miejscu, atomy rozsiewają się stopniowo i wysyłają cząsteczki alfa na większe dystanse. Cząsteczki alfa krążą więc wewnątrz guza, rozprzestrzeniają się na zewnątrz, a następnie się dezintegrują, wyjaśnia w komunikacie uniwersytet w Tel-Awiwie.
Implant w ten sposób sprawi, że guz eksploduje w ciągu dziesięciu dni i nie pozostawi po sobie nic poza pewnymi ilościami ołowiu nieradioaktywnego i nietoksycznego.
Zobacz również:
W czasie prób przedklinicznych na myszach, badacze usunęli w sposób chirurgiczny nowotwory w jednej grupie, podczas gdy druga grupa przeszła przez to innowacyjne radioaktywne leczenie. Kiedy komórki nowotworowe zostały ponownie wprowadzone do organizmów gryzoni, 100% z tych, które przeszły przez leczenie chirurgiczne, na nowo zachorowały na raka, w porównaniu do 50% z tych, które przeszły przez terapię radioaktywną, możemy przeczytać w komunikacie izraelskich uczonych.
Skuteczne w wielu przypadków raka
Nie tylko destrukcja komórek nowotworowych jest pewniejsza niż w przypadku innych terapii, ale również w większości przypadków ciała rozwija odporność przecikow guzowi, podkreślają badacze z uniwersytetu w Tel-Awiwie.
Uczeni precyzują jeszcze, że impant, wprowadzany do guza poprzez igłę hipodermiczną, dezintegruje się w sposób nieszkodliwy.
Jeżeli nawet technika ta czeka jeszcze na testy na ludzkich komórkach nowotworowych, to uzyskane rezultaty w doświadczeniach na myszach, okazały się bardzo zachęcające, tym bardziej, że implant okazał się skuteczny w przypadku wielu typów nowotworów.
Badacze osiągnęli niezwykłe rezultaty w różnego rodzaju nowotworach, przede wszystkim w przypadku raka płuc, raka trzustki, raka jelita grubego, raka piersi, a nawet nowotworów mózgu, sprecyzował jeszcze izraelski uniwersytet w komunikacie.