Szukaj

Psychoedukacja przeciwnowotworowa – Zwrotnik Raka Epizod VII

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób nie chce nawet słyszeć o raku, uważają że ich to nie dotyczy, że to inni chorują. Jednak okazuje się, że każdego z nas może to spotkać, z roku na rok coraz więcej ludzi zapada na różnego rodzaju nowotwory.


Według prognoz w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40 proc. Główną tego przyczyną jest starzenie się społeczeństw oraz niezdrowy styl życia (www.wco.pl). Dlatego dobrze jest zadbać o zdrowie odpowiednio wcześniej, pomyśleć o zdrowej diecie, ruchu i badaniach profilaktycznych, i nie dotyczy to tylko osób starszych.

Młode pokolenie także powinno wyrobić sobie nawyk wykonywania badań regularnie i to ono powinno wspierać i przypominać o tym rodzicom i dziadkom.

Jest wiele nowotworów, które można wcześnie wykryć przy pomocy prostych badań profilaktycznych, są to chociażby rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, czerniak, rak prostaty czy rak płuc – wystarczy tylko/aż robić badania. Mało kto jednak o tym pamięta.

Na co dzień jesteśmy zapracowani, zajęci codziennymi sprawami, rzadko myślimy o chorobach, które znamy tylko ze słyszenia, z opowiadań rodziny, znajomych, z relacji w tv albo kampanii społecznych. Jednak jak mało wiemy o raku najczęściej dociera do nas jak zachoruje ktoś z naszych bliskich albo my sami. Wtedy najczęściej czujemy się bezsilni, nie wiemy gdzie szukać pomocy, jak rozmawiać z chorym, jakie są formy wspierania albo jakie prawa nam przysługują jako pacjentom. Nie musi tak być!


Są takie miejsca jak Akademia Walki z Rakiem w Poznaniu, która gromadzi świetnych specjalistów i chętnie się dzieli swoją szeroką wiedzą. Od 6 lat fundacja prowadzi jako jedyna w Polsce Kampanię Społeczną Promującą Psychoonkologię  pt. „Zwrotnik Raka”.

Akademia Walki z Rakiem właśnie z myślą o tych, którzy są jeszcze młodzi i uważają, że ich nowotwór nie dotyczy, a także tych, których już ta choroba dotknęła i ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych zdrowym trybem życia, profilaktyką nowotworową i rolą psychologii w życiu osób chorych, wymyśliła „Zwrotnik Raka”.  Wyjątkowe wydarzenie, gdzie edukacja zdrowotna spotyka się ze sztuką i zabawą.


„Zwrotnik Raka” to przede wszystkim warsztaty i wykłady prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin m.in. związanych z Polskim Towarzystwem Psychoonkologicznym. Spotkania te są poświęcone zdrowemu myśleniu, metodach terapeutycznych w pracy  z chorymi onkologicznie i odżywianiu, wszystkiemu co ważne i przydatne, żeby nie zachorować lub jak już chorujemy, żeby jak najlepiej sobie pomóc i czerpać z życia jak najwięcej. „Zwrotnik Raka” z założenia ma być imprezą, która poszerza wiedzę, o tym jak świadomie dbać o zdrowie i cieszyć się życiem każdego dnia.

W trakcie Zwrotnika można a nawet trzeba odwiedzić Miasteczko Zdrowotne, w którym bezpłatnie można wykonać badanie piersi, udać się na konsultacje urologiczne dla panów czy badanie znamion skóry, wykonać badanie poziomu tkanki tłuszczowej i pomiar Co2 wydychanego powietrza, a także badanie poziomu glukozy. Również tam w tym roku będzie prowadzony punkt konsultacji dietetycznych oraz stanowisko instruktażu samobadania piersi.

„Zwrotnik Raka” to także oprócz edukacji zdrowotnej, spotkanie ze sztuką i dobra zabawa. Wszyscy uczestnicy, goście, wolontariusze i organizatorzy mają możliwość miło wspólnie spędzić czas w trakcie wydarzeń kulturalnych, które towarzyszą imprezie. Planowany jest koncert jazzow, spotkanie z gościem specjalnym i występ kabaretu.

W tym roku Zwrotnik Raka odbędzie się w dniach 26-27.10.2012, zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczegółowy program zostanie opublikowany już w sierpniu na www.awzr.pl

Komentarze do: Psychoedukacja przeciwnowotworowa – Zwrotnik Raka Epizod VII

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz