Szukaj

Przynależność religijna i miejsce zamieszkania u głównych narodów muzułmańskich wpływają na zachowanie seksualne

Podziel się
Komentarze0

Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że hindusi i muzułmanie odbędą stosunek przedmałżeński, niż chrześcijanie i Żydzi, a u muzułmanów, biorąc pod uwagę wcześniej wymienione grupy wyznaniowe, perspektywa odbycia stosunku pozamałżeńskiego jest najmniej możliwa. Tak dowodzą najnowsze badania, które analizowały dane dotyczące przed- i pozamałżeńskich stosunków w ponad 20 rozwijających się krajach na całym świecie.Współtworzona przez prof. Amy Adamczyk z John Jay College of Criminal Justice i dr Brittany Hayes z projektu John Jay's Criminal Justice Program, praca "Religia a zachowania seksualne: Rozumienie wpływu kultur i przynależności religijnej w wyjaśnieniu zjawiska seksu pozamałżeńskiego" pojawiła się w październikowym wydaniu American Sociological Review.

Według badaczy, wcześniej opisane zjawisko dotyczące muzułmanów, związane jest z ich zobowiązaniami - ortodoksyjni wyznawcy religii pozwalają na stosunek jedynie w małżeństwie. Adamczyk i Hayes odkryły także, iż kultura islamu wpływa na zachowania seksualne wszystkich mieszkańców, nawet ludzi, którzy nie utożsamiają się z muzułmanizmem.


Autorzy postulują, że religia ma o wiele silniejszy efekt niż ograniczenia ruchów kobiet w wielu muzułmańskich państwach.

"Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć był fakt, że przynależność religijna ma naprawdę spory wpływ na seksualne zachowania ludzi" - mówi Adamczyk. "Wśród muzułmanów i hinduistów istnieje mniejsze prawdopodobieństwo odbycia stosunku przedmałżeńskiego niż u chrześcijan i Żydów. Osobliwy w naszych badaniach jest fakt, iż bardziej skupiamy się na analizie zachowań niż postaw, w chwili gdy wiele badań poświęconych jest zrozumieniu różnic między wielkimi religiami świata na podstawie postaw ich wyznawców".

We wcześniejszej pracy Adamczyk obserwowała różnice między zakażeniem HIV/AIDS wśród większości chrześcijan i muzułmanów, dostrzegając, że czynnik zarażenia niższy jest u tych drugich. Konkluzja ta sprawiła, że zapoczątkowała ów eksperyment.

Adamczyk i Hays założyły, że różnice w zachowaniach seksualnych mogą pomóc w zrozumieniu dlaczego u muzułmanów rozpowszechnienie HIV/AIDS jest niższe niż w innych krajach.


Komentarze do: Przynależność religijna i miejsce zamieszkania u głównych narodów muzułmańskich wpływają na zachowanie seksualne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz