Szukaj

Przebarwienia skóry

Na powstawanie przebarwień skóry wpływ może mieć wiele czynników. Współczesna medycyna oferuje sporo skutecznych metod ich leczenia, jednak efekty uzależnione są od poznania faktycznej przyczyny pojawiania się przebarwień. Z pomocą w usuwaniu takich zmian skórnych przychodzą również rozwiązania stosowane w kosmetologii.

Przebarwienia skóry

Szacuje się, że około 90 procent populacji ma problem z przebarwieniami skóry i są one najczęstszym powodem wizyt w gabinecie lekarza dermatologa. Wiele zmian skóry jest niegroźna i ich leczenie nie jest koniecznie. Niestety w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza, który w nielicznych sytuacjach będzie zmuszony zastosować skomplikowane leczenie.

Czym są przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry pojawiają się, gdy dochodzi do zaburzeń w syntezie i rozmieszczeniu barwnika zwanego melaniną. Jest to naturalny barwnik, który jest magazynowany w skórze i syntezowany w melanocytach. Stanowi on około 3 procent komórek naskórka.

Wyróżnia się dwa rodzaje melaniny, czarną eumelaninę i czerwoną feomelaninę. Eumelanina ma właściwości chroniące przed promieniowaniem UVB i występuje w dużej ilości u osób ciemnoskórych. Osoby o jasnej karnacji mają natomiast wysoki poziom feomelaniny, a niski eumelaniny i dlatego są bardziej narażone na słoneczne uszkodzenie skóry.

Przyczyny przebarwień skóry

Na barwę skóry wpływają relacje między takimi barwnikami jak melanina, hemoglobina, oksyhemoglobina oraz karoten. W stanach patologicznych za zmiany barwnikowe odpowiadać mogą również między innymi methemoglobina, hemosyderyna, barwniki żółci, sulfhemoglobina, niektóre metale ciężkie, leki i cząsteczki ciał obcych.

Wpływ leków na przebarwienia skóry

Niektóre leki odpowiedzialne są za powstawanie zmian skórnych zwanymi osutkami polekowymi. Przebarwienia skórne, czyli hiperpigmentacja, wywoływana jest najczęściej przez takie leki jak minocylina, cholpromazyna, imipramina, desimipramina, i amiodaron. Natomiast długotrwała terapia lekami przeciwmalarycznymi, trwająca ponad 4 miesiące, może powodować czarno-niebieskie lub brunatne zabarwienie skóry.

Metale ciężkie a przebarwienia skóry

Za przebarwienia skórne odpowiada również zbyt duża ilość srebra w ciele człowieka. Przyjmowanie zbyt dużych dawek srebra przyczynia się do jego kumulacji w tkankach i rozwinięcia się choroby zwanej srebrzycą (tak zwana argyria). Choroba ta objawia się między innymi srebrno-szarymi plamkami na skórze i w nielicznych przypadkach przebarwieniami oczu.

Leczenie przebarwień skóry

Przebarwienia leczy się lekami stosowanymi miejscowo, jak i takimi, które mają działanie ogólne. Z pomocą przychodzą również zabiegi kosmetyczne.

Usuwanie przebarwień skóry w gabinecie kosmetycznym

Jedną z najczęściej stosowanych przez kosmetologa metod usuwania zmian barwnikowych są zabiegi złuszczające. W tym celu używa się między innymi takich substancji jak kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy, salicylowy, trichlorooctowy i pirogronowy.

Zabiegi z użyciem kwasów organicznych nazywa się peelingami chemicznymi. Złuszczanie naskórka następuje przez aplikację kwasu na skórę. Efekty zabiegu są uzależnione od rodzaju i stężenia stosowanej substancji, a także czasu przez jaki miała ona kontakt ze skórą.

W walce z przebarwieniami coraz częściej stosowana jest mezoterapia, choć nadal najczęściej wykorzystuje się ją do usuwania objawów starzejącej się skóry (zmarszczki, utrata gęstości i jędrności).

Witamina A i przebarwienia skóry

Witamina A odgrywa bardzo ważną rolę w redukcji przebarwień skóry, bowiem retinol i retinoidy należą do grupy substancji, które najskuteczniej powstrzymują starzenie się skóry. Niektóre pochodne tej witaminy wykazują bardzo dobre właściwości wybielające i są skuteczniejsze w walce ze zmarszczkami niż retinol.

Witamina A jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków anti-aging. Jednak ze względu na jej niestabilność i działanie drażniące, wykorzystanie jej w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych jest bardzo ograniczone.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Przebarwienia skóry (1)

Alinka
Alinka 20-06-2016 08:18

Olej arganowy na przebarwienia i blizny

1

Przebarwienia i delikatne blizny ładnie rozjaśnia olej arganowy. Ja sobie przecieram to miejsce na noc wacikiem nasączonym w oleju i idę spać. Taka codzienna kuracja dobrze działa na skórę.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze