Szukaj

Priony, rak i białko p53

Podziel się
Komentarze0

Priony, czyli zakaźne białka występujące powszechnie w każdym organizmie po zmutowaniu, są znaną przyczyną choroby szalonych krów oraz innych, groźnych przypadłości. Składają się z łańcuchów aminokwasów, które zwijają się w złożone, trójwymiarowe struktury. Charakterystyczne dla prionów jest to, że są to białka, które zwinęły się w nieprawidłowy sposób.Wiadomo, że struktury te wpływają na proteiny znajdujące się w pobliżu, zmieniając je w nietypowe, podobne do siebie twory. Priony zbierają się ponadto w duże grupy, które niszczą i zabijają otaczające je tkanki.

Naukowcy odkryli, ponieważ białko p53, kiedy jest zmutowane, może wykazywać zachowanie podobne do zachowania prionów.


Fakt ten jest tym istotniejszy, że mutacje w genie p53 są obserwowane w dużym odsetku nowotworów i są zestawiane z ciężkimi rokowaniami dla pacjenta, natomiast niezmutowane białko p53 znane jest z efektu przeciwnowotworowego.

Jego pozytywne działanie widoczne było bowiem w przypadkach nerwiaka niedojrzałego, siatkówczaka złośliwego, raka piersi oraz nowotworu okrężnicy.

Naukowcy zdradzają, że ich celem na przyszłość jest rozwój nowatorskiej i jakże istotnej strategii zapobiegania nieprawidłowemu zwijaniu się białka p53 i łączeniu się tego zmutowanego polimeru w większe grupy.red.: Iwona Trojan

Komentarze do: Priony, rak i białko p53

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz