Szukaj

Witamina C może pomóc cierpiącym na niedrożność dróg oddechowych oraz zaburzenia oddychania po wysiłku fizycznym

Podziel się
Komentarze0

Według wyników badań opublikowanych w Allergy, Asthma & Clinical Immunology, witamina C redukuje skurcz oskrzeli i powysiłkowe zaburzenia oddychania.

Aktywność fizyczna zwiększa stres oksydacyjny, dlatego witamina C, jako oksydant, może przynosić widoczne efekty w przypadku chorych, którzy intensywnie ćwiczą. Kilka badań wykazało, że witamina C osłabia działanie stresu oksydacyjnego spowodowanego przez aktywność fizyczną. Ponadto witamina C jest zaangażowana w metabolizm histaminy, prostagladyn oraz leukotrienów cysteinylowych. Wszystkie z nich mogą spowodować powysiłkowy skurcz oskrzeli.

Metaanaliza trzech badań ujawniła, że witamina C zmniejszyła o połowę poziom powysiłkowego FEV1 u uczestników badań, którzy cierpieli na powysiłkowy skurcz oskrzeli. Pięć innych badań dotyczyło osób, które zostały poddane intensywnemu i krótkoterminowemu wysiłkowi. Stwierdzono, że witamina C zmniejszyła o połowę problemy z oddychaniem. Z kolejnego testu wynika, że witamina C  zmniejszyła dwukrotnie powysiłkowe problemy z oddychaniem u nastoletnich pływaków, uczestniczących aktywnie w zawodach.

FEV1 jest wskaźnikiem natężonej objętość wydechowej pierwszosekundowej, czyli przedstawia ilość powietrza wydmuchiwaną z płuc w czasie pierwszej sekundy natężonego wydechu.

Doktor nauk medycznych, Harri Hemila, z Uniwersytetu w Helsińskiego przeprowadził analizę badań, w których uczestniczyło 12 pacjentów. Uczestnicy mieli astmę, ich średnia wieku wynosiła 26 lat i cierpieli na powisiłkowy skurcz oskrzeli. Wskaźniki FEV1 oraz EEF60 były mierzone przed i po ćwiczeniach zarówno w dni, kiedy podawano witaminę C, jak i placebo. Jednakże wyniki badań nie były wcześniej dogłębnie analizowane.

U 5 z 12 pacjentów zanotowano 60% spadek wskaźnika FEF60. Oznacza to poziom przedwysiłkowy. Tak wyraźne obniżenie wskaźnika oznacza, że witamina C naprawdę działa. U pozostałych badanych nie dostrzeżono żadnej różnicy. Badania dowiodły, że witamina C ma znaczący wpływ na pracę oskrzeli małych.

Zaleca się, aby osoby cierpiące na powysiłkowy skurcz oskrzeli, problemy z oddychaniem, kaszel lub ból gardła, regularnie przyjmowały witaminę C.

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Witamina C może pomóc cierpiącym na niedrożność dróg oddechowych oraz zaburzenia oddychania po wysiłku fizycznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz