Szukaj

Powiedz nie "cynamonowemu wyzwaniu"!

Podziel się
Komentarze0

Od pewnego czasu bardzo popularne pośród nastolatków stało się "wyzwanie cynamonowe". Polega ono na szybkim połknięciu łyżki mielonego cynamonu bez popijania wodą. Co sądzą o tym pediatrzy? Ich zdaniem, zagrożenia związane z tą "grą" to problemy z oddychaniem, zapalenie płuc i ataki astmy. Objawy te są stosunkowo rzadkie, mówią lekarze, ale w dużej mierze niestety nieuniknione.– Wyzwania to przede wszystkim presja ze strony rówieśników. Ale także problemy zdrowotne, bagatelizowane przez młodzież, a mogące w konsekwencji doprowadzić do przewlekłych zaburzeń zdrowia – powiedział dr Steven Lipshultz, współautor badań z Miami Miller School of Medicine.

Kiedy człowiek próbuje połknąć łyżkę cynamonu bez wody, prawie zawsze kończy się to zadławieniem. Następnie, proszek ten może pokryć drogi oddechowe powodując kolejne podrażnienia. Cynamon to głównie celuloza, która nie ulega degradacji w płucach, natomiast powoduje trwałe zmiany w tkance, które mogą obniżyć funkcjonowanie tych narządów.

Młodzież wzywająca pomoc po "cynamonowym wyzwaniu" skarżyła się na pieczenie w jamie ustnej i gardle oraz na silny odruch wymiotny.


Ilość interwencji wzrosła w ostatnich latach, prawdopodobnie wskutek popularnych filmików zamieszczanych w Internecie. W 2012 roku amerykańskie ośrodki otrzymały 222 zgłoszenia o nadużyciu cynamonu. W samej pierwszej połowie 2012 roku około 30 osób wymagało pomocy lekarskiej.

Objawy, które u nich wystąpiły, to: kaszel, krwawienie z nosa, pieczenie w gardle i wymioty. Dr Lipshultz twierdzi, że te liczby są tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Należy rozmawiać z dziećmi o potencjalnym niebezpieczeństwie, tak aby same mogły rozważyć, czy wyzwanie ma jakikolwiek sens.

– Wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, robiliśmy rzeczy, których później żałowaliśmy. W większości nikt nas nie ostrzegał przed błędami, dlatego teraz mając taką wiedzę, musimy chronić tych młodych ludzi - powiedział dr Lipshultz.

W tym roku - do tej pory - było tylko jedno zgłoszenie dotyczące "cynamonowego wyzwania". Dlatego badacze mają nadzieję, że „szał” na niebezpieczne wyzwania minął.

– To nie jest warte ryzyka, ponieważ może spowodować wiele szkód, a nie ma żadnego, dobrego powodu, aby ulegać temu trendowi - konkluduje dr Lipshultz.

Komentarze do: Powiedz nie "cynamonowemu wyzwaniu"!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz