Szukaj

Postępy terapii celowanych w leczeniu nowotworów

Podziel się
Komentarze0

Postępy w terapiach nowotworowych są stałe, a pośród  nich to właśnie terapie celowane cieszą się szczególnymi względami naukowców. Pozwalając na spersonalizowanie leczenia, prezentują one wielką nadzieję w środowisku onkologicznym, zarówno wśród lekarzy, jak i wśród pacjentów, co zresztą jest zrozumiałe.Coraz więcej i coraz częściej laboratoria badawcze opracowują to, co nazywamy terapiami celowanymi, czyli terapiami przeznaczonymi do aplikacji w sposób spersonalizowany dla każdego pacjenta. W przypadku raka, na przykład, terapie te przynoszą bardzo wielkie nadzieje chorym ludziom.

Mace Rothenberg, wiceprzewodniczący rozwoju klinicznego i spraw medycznych dla firmy Pfizer onkologia, szkicuje optymistycznie przyszłą ewolucję tych technik.

Dwie kategorie nowotworów płuc

Trzydzieści lat temu, rozróżnialiśmy dwie kategorie raka płuc. O małych komórkach i nie o małych komórkach. Dzisiaj, wiemy, że te nowotwory dzielą się na o wiele liczniejsze kategorie. A my próbujemy namierzyć przyczynę tych różnych chorób, wyjaśnia Mace Rothenberg.


W rzeczywistości, dzisiaj możliwe jest przeanalizowanie kodu genetycznego danego nowotworu, tak samo jak i kodu genetycznego jego ofiary. Tak samo jak zachowanie, środowisko oraz historia medyczna pacjenta, te elementy informacji genetycznej są podstawowe dla scharakteryzowania raka... i do zwalczania choroby w sposób najskuteczniejszy z możliwych.


Testy diagnostyczne szybsze?

Dlaczego szybkie testy diagnostyczne mają takie znaczenie? Albowiem, aby udało się nam opracować z sukcesem te terapie, powinniśmy być pewni, iż wybieramy dobre cele i że identyfikujemy dobrych pacjentów, przypomina Mace Rothenberg. Stąd też znaczenie diagnozy początkowej – a więc testów diagnostycznych – pacjenta i jego nowotworu.

Liczne i kompleksowe, testy diagnostyczne często wymagają pobierania wielkiej ilości tkanki nowotworowej. Rezultat: ta faza początkowa zabiera wiele czasu. Którego czasami pacjenci nawet nie mają.

Mam nadzieję, że za dziesięć lat, w najgorszym przypadku, a mam nadzieję, że znacznie wcześniej, będziemy w stanie skombinować różne testy wykonywane dzisiaj wielkokrotnie na tkance nowotworowej, cieszy się Mace Rothenberg.

Dzisiaj, niektóre testy mogą być przeprowadzone na tkance z biopsji początkowej, inne na tkance świeżo pobranej, a jeszcze inne bezpośrednio na nowotworze. W przyszłości, być może nawet nie będzie konieczne przeprowadzanie biopsji nowotworowej, aby wykonać te badania.

Ale potrzeba nam jeszcze kilku lat, żeby naukowcom udało się to osiągnąć. Bądźmy więc cierpliwi.

Komentarze do: Postępy terapii celowanych w leczeniu nowotworów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz