Szukaj

Pestycydy przyczyną niskiej wagi urodzeniowej

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszego badania, kobiety z Kalifornii, żyjące w promieniu 3 mil od pól traktowanych pestycydami, zazwyczaj rodzą mniejsze noworodki.Odkrycie to jest częścią badania Center for Environmental Research and Children’s Health, które ma na celu przyjrzenie się ekspozycji na bromek metylu, czyli gaz pestycydowy, wstrzykiwany do ziemi przed zasadzeniem roślin – w tym przypadku chodzi o uprawy truskawek.

Naukowcy odkryli, że kobiety ciężarne mające kontakt z tym rodzajem pestycydu w drugim trymestrze ciąży, zazwyczaj rodzą noworodki ok. 4 uncje lżejsze niż noworodki kobiet żyjących w oddaleniu od upraw traktowanych bromkiem metylu.


Badanie przyjrzało się 442 kobietom żyjącym w promieniu 3 mil od upraw z pestycydami w latach 1999 – 2000. Prawie wszystkie panie były pochodzenia latynoskiego i żyły w biednych gospodarstwach.

Substancje, takie jak bromek metylu, mogą unosić się do powietrza z pól, jak donoszą naukowcy.

W Kalifornii natomiast znajduje się 80% wszystkich amerykańskich upraw truskawek.

Dr John Froines z UCLA mówi: - Z powodu swojej chemicznej struktury bromek metylu jest bardzo toksyczny. Mnie, jako chemika, to przeraża. Powinno też przerażać całą opinię publiczną.

Wcześniejsze badania nad szczurami i królikami wykazały, że bromek metylu także ma wpływ na wagę urodzeniową u tych zwierząt.

Wydział California Department of Pesticide Regulations już w kwietniu oznajmił, iż rozpoczyna badania nad alternatywami bromku metylu używanego w uprawach truskawek.

Komentarze do: Pestycydy przyczyną niskiej wagi urodzeniowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz