Szukaj

Palenie związane jest z ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy palą, lub wypalili w swoim życiu znaczną liczbę papierosów, są bardziej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest powszechną chorobą oka, powodującą uszkodzenie centralnej części siatkówki. Stanowi ono główną przyczynę ślepoty u Amerykanów w wieku powyżej 50 lat.

- To, oraz wcześniej przeprowadzone badania wskazują, że palenie papierosów może zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki, co z kolei może zwiększyć ryzyko utraty widzenia centralnego - powiedział Dr Neil Bressler, z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Bressler wyjaśnił, że zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do bliznowacenia lub całkowitego zaniku centrum siatkówki (plamki żółtej), wrażliwej na światło tkanki, w środkowo-tylniej części oka, która jest odpowiedzialna za wyraźne widzenie, potrzebne między innymi do dokładnego czytania, jazdy, czy rozpoznawania twarzy.

Bressler powiedziała, że obecnie panuje teoria, że palenie może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odżywiają siatkówkę oka, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia zwyrodnienie plamki żółtej albo że palenie może pozostawiać toksyny w tkance siatkówki, które niszczą jej funkcjonowanie.

Chelsea Myers, naukowiec z działu okulistyki i nauk wizualnych na Uniwersytecie w Wisconsin School of Medicine i Zdrowia Publicznego w Madison poprowadziła nowe badania w okulistyce. Łącznie w badaniu uwzględniono 4 439 uczestników i stwierdzono, że palenie miało związek z 36% przypadkami wczesnego AMD.

Nie wykryto jednak żadnych różnic między ludźmi z mutacją genów, związanych z wysokim ryzykiem rozwoju AMD, co wskazuje, że palenie nie może wpływać bezpośrednio na te geny.

Badania nie dowodzą, że palenie powoduje AMD lub przyspiesza jej rozwój albo, że rzucenie palenia będzie zapobiegać lub spowalniać chorobę. Słuszne jest jednak założenie, że rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko pogorszenia się tego schorzenia.

Anna Migdał


Komentarze do: Palenie związane jest z ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz