Szukaj

Kiedy należy udać się do okulisty?

Podziel się
Komentarze0

Najczęściej udajemy się do okulisty w momencie, gdy mamy odczucie, że nasz wzrok się pogarsza. W większości przypadków zauważamy trudności z odczytywaniem małych liter lub po prostu niewystarczającą ostrość przedmiotów oddalonych bądź też znajdujących się bardzo blisko, w zależności od rodzaju prawdopodobnej wady wzroku.

Kiedy należy udać się do okulisty?

Jednak to nie jedyne objawy, którymi należy się kierować. Istnieje wiele innych powodów dla których warto rozważyć wizytę u lekarza. Błahe z pozoru problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować poważniejsze dolegliwości.  Ma to bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Dlaczego? Pogarszająca się praca zmysłu naszego wzroku może zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę albo choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa bądź różne zwyrodnienia.

W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym zakładzie optycznym możemy zbadać oczy. Komputer bez problemu określi posiadaną wadę lub pierwsze symptomy schorzeń. Jednak najbardziej precyzyjne badanie przeprowadzi lekarz specjalista. Warto regularnie przechodzić taki zabieg i kontrolować sprawność naszego wzroku. Pomoże to w wystarczająco szybkim wykryciu problemu, a w efekcie doprowadzając do jego zmniejszenia lub całkowitego zaniku.

Z bólem głowy wiąże się wiele chorób, jednak tylko nieliczni utożsamiają go z problemami ze wzrokiem. Wszelako w momencie w którym migreny nie mijają, a nasze gałki coraz częściej są przekrwione oraz łzawią warto udać się do okulisty. 

Zaniepokoić powinno nas także pojawienie się w oczach ropnej wydzieliny. Ropna wydzielina najczęściej świadczy o infekcji bakteryjnej, którą można zwalczyć tylko i wyłącznie przy pomocy kropel z antybiotykiem, dostępnych na receptę. Jeżeli podczas oglądania telewizji bądź czytania zdarza nam się mrużyć oczy, bądź też często mrugać nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Nadmierne mruganie może sygnalizować stan zapalny spojówek, rogówki albo powieki.


Koniecznie powinniśmy się zgłosić do lekarza w chwili, gdy zaczniemy mieć zaburzenia wzroku. Niewyraźne lub podwójne widzenie, nieostry, zniekształcony obraz czy też mroczki mogą oznaczać, że nastąpiło odklejenie się siatkówki.

Uwaga! Nie możemy zwlekać z wizytą u okulisty, kiedy dojdzie do jakiekolwiek urazu oka. W wypadku gdy do naszego oka dostałaby się substancja chemiczna, albo w naszej gałce utkwiłby przedmiot, opiłki metalu, czy też ciało obce znalazłoby się w barwnej części oka, natychmiast należy poszukać pomocy medycznej. Pilnie należy jechać na najbliższy dyżur okulistyczny w momencie, gdy poczujemy ostry, przeszywający ból oka, który promieniuje do głowy. Może to być nawet atak jaskry!

Jak często powinno się badać wzrok?


Nawet jeśli z naszym wzrokiem nie dzieje się nic niepokojącego, nie możemy zapominać o kontrolnych badaniach profilaktycznych. Jeżeli jesteśmy rodzicami powinniśmy udać się z naszym dzieckiem już w ciągu jego pierwszego roku życia do okulisty. Na samym początku jego życia należy sprawdzić czy jego oczy są prawidłowo ustawione i nie ma utajonego zeza. Ostrość widzenia dziecka warto także sprawdzić w momencie, kiedy zaczyna swoją naukę w szkole.

Osoby, które mają już stwierdzoną wadę wzroku, bądź tez dużo czasu poświęcają pracując przy komputerze i sztucznym oświetleniu, powinny wykonywać okresowe badania kontrolne przynajmniej raz w roku. Osobom, które noszą soczewki zaleca się odwiedzanie okulisty nawet co pół roku.

Wzrok psuje się z wiekiem. W efekcie osoby, które ukończyły już trzydziesty rok życia powinny badać swój wzrok co trzy, cztery lata. Z kolei po skończeniu czterdziestu lat warto pojawiać się u okulisty co dwa lata. Po pięćdziesiątym roku życia należy badać narząd wzroku przynajmniej raz w roku, ponieważ wtedy ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem wzrasta dwukrotnie.

Zagrożeniem dla oczu jest przebywanie w środowisku, gdzie występują wzmożone fale energetyczne, promieniowanie oraz kontakt ze smołami pogazowymi. Delikatna powierzchnia oka źle znosi zanieczyszczenie środowiska pyłem i chemikaliami. Ryzyko chorób oczu zwiększa też nieodpowiednia dieta, zawierająca dużo kwasów nasyconych (znajdują się w tłuszczach zwierzęcych).

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Właściwe badanie okulistyczne powinno rozpocząć się przeprowadzeniem wywiadu chorobowego. Lekarz powinien zebrać najważniejsze informacje o naszym wieku, wykonywanym zawodzie, warunkach pracy, czy też zażywanych lekach. Następnie konieczne jest, aby okulista sprawdził ustawienie naszych gałek ocznych, ich ruchomość oraz ocenił stan naszych spojówek i przedniej części oka. Po tych wstępnych badaniach, jeżeli jest to konieczne może zlecić kolejne, bardziej specjalistyczne.

Pamiętajmy, aby dbać o swój wzrok niezależnie od wieku. Warto bowiem wykryć chorobę na samym początku jej rozwoju, niż kiedy jej stan jest już zaawansowany, a leczenie utrudnione.

Komentarze do: Kiedy należy udać się do okulisty?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz